„Když jsem se z ankety, kterou Deník mezi občany pořádal, dozvěděl, jaké mají lidé problémy, nepřekvapilo mne to. Jedná se o evergreeny, které se snažíme řešit,“ prohlásil v „křížovém výslechu“ starosta Vladimír Hokr.


Ačkoli to vypadá, že město netrápí doprava, starosta je přesvědčen, že tomu tak není. „V Byňově nebo v Jakuli bych si to netroufl tvrdit. Nyní se tudy vozí dřevo z hor, osada navíc není označená, takže se budeme snažit usměrnit řidiče, aby tady zpomalili z devadesáti na padesát,“ naznačil.


Na řadu přišlo také téma koupání, za kterým musí místní dojíždět. „Máme několik konréktních variant. Jednak otevřené přírodní koupání u rybníka nazývaného Vilák, a nebo uzavřený bazén, v létě otevřený. Ten by mohl vyrůst pod autobusovým nádražím, ale na úkor zeleně, což se po právu lidem nelíbí. Pak lze využít ke stavbě kuželnu,“ nastínil. „A třetí varianta, podobně jako v Suchdole nad Lužnicí by se dalo koupat po vytěžení písku v Nakolicích,“ dodal. Město ale nemá na stavbu koupaliště peníze, takže vše záleží na tom, jak se podaří uspět se žádostí o grant buď v parlamentu, nebo v nějakém evropském fondu. Potřeba je asi 40 milionů korun. Časový horizont, kdy by se Novohradští mohli dočkat vlastního koupání, vidí Hokr na dva roky.

„Co se týče nakupování, vedli jsme předběžná jednání s některými kolosy. Doufejme, že po prozkoumání trhu je Nové Hrady zaujmou. Musíme si ale uvědomit, že tu máme i místní živnostníky, a ty nechceme zrušit levnější konkurencí. Je prostě třeba najít optimální řešení,“ poznamenal. Místo, kde by mohl obchod vyrůst, se rýsuje v prostoru autobusového nádraží či na kraji města.


Podpoře radnice se podle Hokra mohou těšit i ti, kdo pomohou místním vytrhnout další trn z paty, a to nedostatek pracovních příležitostí či nepříjemné dojíždění za prací. S nabídkou zaměstnání dorazili přímo na akci Den s Deníkem zástupci firmy Magna. „Hledáme do Českých Velenic svářeče, ale i vyučené lidi, kteří se sváření naučí,“ prohlásila personalistka Milada Brucknerová. Firma nabízí zájemcům možnost odvozu. „Do současnosti jsme propláceli cestu osobním autem, ale pokud by byl zájem, jsme připraveni zajistit autobus či mikrobus,“ prohlásila.