Po uplynulých bouřkách zkalená a místy i riziková voda je v některých jihočeských přírodních koupalištích. Hygienici doporučují nepodceňovat rizika zdravotních potíží. Především v Orlíku by se citliví jedinci raději koupat neměli, pro všechny by měla být po koupání samozřejmostí sprcha.

Student Jan Zelený se v rybnících i na plovárnách koupe každé léto. „Nikdy se ale nezapomenu co nejdřív osprchovat, pokud někde platí zákaz, nebo vím, že jsou problémy se sinicemi, tak tam nelezu. Nikdy jsem neměl žádné zdravotní potíže, možná právě proto, že jsem opatrný,“ podělil se o své zkušenosti dvacetiletý mladík.

On a mnozí další využívají v létě k ochlazení přírodní i umělá koupaliště. A opatrnost je na místě. Kvalitu vody v přírodě až na výjimky takzvaných koupacích oblastí totiž ze zákona nikdo nesleduje. Lidé se ve většině rybníků koupou jen o své vůli a na své riziko.

„Krajská hygienická stanice kontroluje kvalitu vody, která je na místech označených jako koupaliště ve volné přírodě, jako je třeba Orlík nebo Lipno,“ vysvětluje František Kotrba z krajské hygienické stanice Jihočeského kraje a dodává, že největším problémem těchto vod bývá zvýšený výskyt sinic, jejichž vysoká koncentrace může být pro vnímavé jedince, osoby s chronickými potížemi nebo těhotné ženy riziková. Na Českobudějovicku ale žádné takové pravidelně kontrolované místo není.

Jinak jsou na tom plovárny, které jsou pravidelně kontrolovány. „Každý týden zde máme pracovníky ze zdravotního ústavu, bazén kontrolují také hygienici. Žádné problémy jsme doposud neměli,“ říká vedoucí koupaliště v Hluboké nad Vltavou Petr Dvořák a potvrzuje tak, že právě na plovárnách je voda nejvíce sledována a upravována a rizika spojená s koupáním jsou nejnižší.

Jakost vody ovlivňuje hned několik faktorů. Jsou jimi počasí, množství srážek, povětrnostní podmínky nebo chování koupajících. Koupání obnáší určitá zdravotní rizika, a je tedy vhodné zachovávat zásady, které jsou prevencí proti infekčním nemocem. Mezi ně patří dodržování základních hygienických návyků. Dobré je se koupat v rybnících k tomu účelu vyhrazených a kontrolovaných.

LUCIE JAKSCHOVÁ