Testy pro kuřáky i nekuřáky, které sloužily jako vstupenka na Černou věž, poradna pro ty, kdo by chtěli s kouřením skončit. Tak připomínal stánek na rohu hlavního budějovického náměstí Světový den bez tabáku. V České republice je kouření příčinou zhruba 18 000 předčasných úmrtí ročně, to je 50 úmrtí denně.

„Náš stánek přilálal desítky lidí za celý den,“ říká Marie Ticháková z Národní sítě podpory zdraví. „Přichází sem, chtějí radu, jak skončit s kouřením, informovat se, jindy jde o náhodné kolemjdoucí,“ vysvětluje motivaci návštěvníků Ticháková. „Udělejte něco s mým tchánem, manželem,“ žádají podle Tichákové jiní lidé, kteří jsou vystaveni pasivnímu kouření a navštívili mobilní poradnu před radnicí.

„Když jsem byla mladší, tak jsem kouřila, pak jsem otěhotněla a s kouřením jsem přestala. Jenže žiju s kuřákem a občas si spolu vyjdeme na kafe, na sklenku vína a tak si příležitostně zapálím,“ vypráví svůj příběh Martina Zachová. „To, co říká paní Zachová je typickým příkladem společenského návyku,“ říká Ticháková a zdůrazňuje, že kdyby zákony zákázaly kouření v restauracích, kuřáků by ubylo. „Kdybych musela při kouření odejít z restaurace, asi by mne chuť na cigeretu přešla,“ potrvrzuje její slova Zachová.

Naprostým nekuřákem je paní Božena Ondrášová: „Je to otřesné, nejvíce mi vadí kouření u mladých lidí nebo když se kouří u zastávek. Na zastávce je to zakázané, tak kouří kolem a z těch nedopalků je mi až špatně.“ Nesmlouvavý postoj k nenápadné závislosti z úst paní Ondrášové pramení také z osudu jejího manžela: „Manžel by silný kuřák a když jsem to párkrát zkusila já, udělalo se mi špatně. On ale s kouřením nepřestal a zemřel na rakovinu plic.“

„Odvykání kouření je velice těžký proces,“ přiznává Ticháková. „Jsou tací, kteří skončí pětkrát, desetkrát. Každý den nebo měsíc přinese zlepšení jejich zdraví, jenže kouření je závislost jako každá jiná. Jde o nemoc, která má své číslo v mezinárodním seznamu nemocí,“ zdůrazňuje Ticháková.

V současnosti se kouření rozmáhá především mezi mladými lidmi, denně kouří až čtvrtina z nich. Ve věku kolem 15 až 18 let kouří více dívek, než stejně starých chlapců. Průměrný věk při zapálení první cigarety je u nás kolem 10 až 12 let. Roční spotřebou cigaret se řadíme mezi první čtyři státy v Evropě, společně s Polskem, Maďarskem a Ruskem.