Postavička známá z televizní obrazovky, z pořadu Kouzelná školka, si dokonce roli učitele několikrát zopakovala, tak se jí to líbilo. A nacpaný sál nereptal, vstával a sedal si přesně podle slov žlutého skřítka.

První vítání

„V divadle jsem ještě Františka nevítal,“ těšil se na chodbě ještě před představením Davídek Kubec, protože v televizním pořadu děti vítají Františka tradičně „jen“ skrz obrazovku. „Z Jistebnice,“ odpověděl pak klučina Deníku na otázku, odkud s bratrem a tátou přijeli.


Na pódiu se poté po gongu objevila postavička v turbanu, ale malé diváky nemohla zmást ani na vteřinu. „Ty jsi František,“ zaznělo ze sálu, když chtěl „cizinec“ z jeviště vědět, jestli ho poznají. A pak se zaplněné hlediště nechalo vtáhnout do hodinového pořadu plného čar, kouzel a písniček a diváci seděli i na schodišti, protože už nezbyly lístky…


Vedle Františka patří neodmyslitelně k televiznímu pořadu Majda (Magdalena Reifová) a Michal (Michal Nesvadba). V Týně v sobotu čaroval František, kterému propůjčuje hlas Tomáš Juřička a pohyby Jaroslav Vidlař, společně s Majdou. „Já jsem se jako malá dívala pravidelně na Štěpánku Haničincovou, na pořad Pohádkové dívánky s čertíkem Bertíkem,“ popsala svůj oblíbený dětský program Magdalena Reifová.


Za sobotu stihla parta kolem žlutého skřítka ještě dopolední představení v Pacově. „Pacov ráno byl úžasný. Děti na venkově jsou pozornější než v Praze,“ popsala dopolední štaci Reifová. „Hodně improvizujeme. Podle publika, jestli jsou v něm větší nebo menší děti. Za tu dobu, co jezdíme, už poznáme, jak směrovat představení,“ nechala představitelka Majdy nahlédnout do „zákulisí“ pořadu.


„Program pro děti tu máme čas od času. Jednou měsíčně tu je pořad pro školy. Takhle nabito tu bylo naposledy na Vojtu Kotka, bylo plno, přišla halda mladých,“ zmínil Vladimír Novotný v předsálí k hledišti praskajícímu ve švech. „Lidi vědí, že budou mít dítě na klíně, ale berou bez řečí dva lístky,“ přidala za zaměstnance kulturního domu postřeh Marcela Vaňousová.


Na konci představení čekala nezbytná autogramiáda. „Fotografii podepisuji už dopředu před představením, zjistila jsem, že je to rychlejší rozdat než potom podepisovat a není u toho takový zmatek,“ vysvětlila Reifová malou hereckou fintu, o které i její doprovázející kolegové vědí, že stejně pomůže jen částečně. „Čekáme pak na Magdalenu jen hodinu místo dvou,“ poznamenal s úsměvem Tomáš Juřička směrem k davu kolem herečky .