Z energetického hlediska považuje Kozák kruh velkých kamenů za výjimečnou záležitost. „Asi po měsíci jsem se tam přišel podívat. Kameny fungovaly. Snad až na dva. Těm se muselo energeticky pomoct,“ uvedl na adresu kruhového seskupení balvanů Kozák.

„Je to pro pozorné hosty, kteří jsou trochu jiná kategorie než turistická veřejnost,“ dodal ke svým návštěvám u Holašovic s malými skupinkami sympatizantů Kozák. Zároveň tím naznačil, že jeho teorie rozhodně nejsou přijímány například v ryze odborných kruzích bez jisté dávky skepse.

„Z podobných novodobých staveb, které znám, je u Holašovic nejsilnější energie,“ vyjádřil své přesvědčení Kozák a dodal, že za hlavní svůj úkol považuje ukázat možnost, že se dá uvažovat i jiným směrem, než jsou lidé zvyklí.

Psychotronik například zkoumal i energii neznámých obrazců, které se nedávno objevily u Libníče, a jako jedinou jihočeskou záležitost je pojal do své nové knihy Energie Grálu. Knihu Kozák představil na konci minulého týdne v Turistickém a mapovém centru v Č. Budějovicích.

„Ve spolupráci s Pavlem Kozákem dlouhodobě hledáme nové turistické cíle, které neničí krajinu,“ zdůraznil za centrum Marcel Götz.

„Turista si toho zpočátku nevšimne, stačí, že má pocit, že je tam něco zvláštního,“ řekl Kozák k novodobé stavbě na Českobudějovicku, která částečně připomíná anglické Stonehenge.

Skeptici sice připomínají, že podobné chápání energetických vlivů je příliš subjektivní povahy, ale mnozí turisté si s tím příliš hlavu nelámou.

„Byl to zajímavý zážitek. Naštěstí jsme se tam dostali, i když je to soukromé, a byl to uprostřed těch kamenů skutečně zvláštní pocit,“ nechal se slyšet devětatřicetiletý Ondřej Svoboda z Českých Budějovic. „Podobně se ale cítím třeba na některých rozhlednách nebo v krásných zákoutích přírody,“ upozornil Svoboda.