Kdyby chtěl opravdu někdo bludný kámen ukrást, strážníci by neměli šanci zasáhnout. To tvrdí jeden z trojice mladíků, kteří začátkem srpna přemístili jeden ze symbolů českobudějovického náměstí.

Sami o svém nedávném počínání vypráví jinak, než stálo v prohlášení městské policie. Podle samotných aktérů vyvolala „krádež“ bludného kamene přehnaný skandál. „Brali jsme to jako srandu, ale moc jsme nad tím nepřemýšleli. Vůbec nás nenapadlo, že to bude v televizi v hlavních zprávách, že z toho bude taková aféra,“ říká mladík.

Podle mluvčí městské policie Kateřiny Bíro si všimla obsluha městského kamerového systému podezřelého chování skupinky osob, která se v podřepu zabývala bludným kamenem. Hlídka měla vandaly vyplašit a kámen pak najít pohozený opodál.

„Řekl bych, že strážníci se snaží lží zakrýt vlastní neschopnost. A ještě ze sebe dělají hrdiny. To se mi nelíbí,“ ohrazuje se ale pachatel přestupku.
„Je to lež. Bludný kámen jsme nechtěli ukrást, kdyby tomu tak bylo, nikdo tomu nemohl zabránit. Ve skutečnosti jsme chtěli pouze lidem zpestřit cestu po náměstí, snad někoho pobavit tím, že kámen o pár metrů přemístíme. V noci na pondělí jsme my – tři kamarádi, vzali šroubováky a šli na náměstí. Vykopali jsme bludný kámen, poponesli jej o několik metrů dál, tam vykopali pár dlaždic, které jsme použili na zakrytí původního umístění bludného kamene, a kámen zde usadili. Poté jsme místo upravili, aby nebylo na první pohled zřejmé, že kámen sem nepatří. Celá akce trvala několik minut, během kterých kolem náměstí projely nejméně tři policejní vozy, žádný z nich ale nezastavil,“ popsal celou akci.

Mluvčí městské policie Kateřina Bíro odmítla věc komentovat. „Případ byl předán Policii České republiky, která ho šetří. Na námi vydané zprávě nehodláme nic měnit.“

TADEÁŠ NOVÝ