A takových případů v poslední době v Českých Budějovicích rapidně přibývá.


„Od počátku června do poloviny září zmizelo téměř sedm desítek mříží. Od začátku roku je to tedy více než stovka kusů. V minulosti jsme se s těmito krádežemi setkávali vždy v jedné městské části, nyní je zaznamenáváme napříč celým městem,“ říká Jitka Kramářová, mluvčí společnosti 1. JVS, která na území města spravuje zhruba osm tisíc litinových mříží.


Jedna taková mříž stojí až dva tisíce korun, ale škody jsou daleko větší. Někdy dokonce jde i o zdraví, když kanál nechrání poklopy.
Přitom zloději v kovošrotech dostanou za mříž sotva dvě stokoruny. A navíc, mohde už mříže od kanálů nevykupují vůbec.


„Když někdo přijde s kanálem, posíláme ho okamžitě pryč. U nás mají smůlu, takže to ani moc lidí nezkouší,“ zaznělo ze sběrny barevných kovů E + M ve Vrátě, kde jinak vykupují starou litinu za tři koruny za kilogram.


Před nedávnem se pokusili prodat šedesátikilovou mříž také redaktoři Českobudějovického deníku v rámci celorepublikového testu. S poklopem nepochodili ani v jedné ze tří testovaných sběren.


Bojovat proti zlodějům kanálových poklopů se rozhodla vodohospodářská společnost inovací v materiálech, ze kterých jsou mříže vyráběny.
„Dešťové vpustě mají různé rozměry, proto se je snažíme při výměnách stavebně upravit na standardní velikost a poté použít namísto litinové plastovou mříž. Ale jedna výměna plastové mříže přijde na šest až na deset tisíc korun,“ upřesnil provozní ředitel 1. JVS Lubor Tomanec.