Když prováděla hlídka městské policie kontrolní činnost v okolí vlakového a autobusového nádraží, tak u vchodu do obchodního centra strážníky oslovil zaměstnanec bezpečnostní služby. "Popsal jim podobu muže, který si před několika minutami odnesl z prodejny několik kusů potravin a nápojů, aniž by je zaplatil. Strážníci dotyčného zastihli nedaleko. Muž však odmítal prokázat svou totožnost a snažil se strážníkům uniknout," popsala zákrok Věra Školková.

Pomohly až další zákonné výzvy s výstrahou o použití donucovacích prostředků. "Z dokladu totožnosti strážníci zjistili, že se jedná o dvaatřicetiletého muže z Českokrumlovska. Ten po chvíli ošívání strážníkům předložil odcizené zboží, které si přenášel v tašce. V afektu však ještě stihl kopnout do lahve s nápojem, která skončila ve vozovce. Jak se ukázalo, krádež zboží nebyl jeho první prohřešek," doplnila Věra Školková. Podle zaměstnance hypermarketu totiž dotyčný muž před několika dny užil při placení v této prodejně neoprávněně cizí platební kartu. Strážníci vzhledem ke zjištěným skutečnostem muže i celý případ předali k dalšímu šetření přivolané hlídce Policie ČR.

Na maturáku se napil, přesto řídil

Po vypití několika skleniček alkoholu na maturitním plese se vydal devatenáctiletý muž se svými kamarády domů. To však za volantem osobního vozidla. Daleko neujel. Zastavila ho totiž hlídka městské policie. Mladý řidič skončil v rukou policistů.

Když v pět hodin ráno projížděla hlídka městské policie před několika dny Jirsíkovou ulicí, právě proti ní přijíždělo vozidlo zn. Renault, jehož řidič měl zjevné potíže s řízením. Když strážníci vozidlo zastavili a muže za volantem vyzvali k předložení dokladů potřebných k řízení motorového vozidla, z jeho dechu ucítili alkohol.

Eurobankovky (ilustrační snímek)
Od sousedů: Rakušanů umírá víc než před pandemií

"Devatenáctiletý řidič šel bez zapírání s pravdou ven. Přiznal, že před jízdou vypil několik skleniček alkoholu na maturitním plese. To mu však nebránilo svézt dva kamarády," uvedla Věra Školková k případu. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u řidiče ukázala výsledek 0,94 ‰, 0,92 ‰ a 1 ‰. Pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky strážníci řidiče předali do rukou přivolané hlídky Policie ČR. Policisté si celý případ převzali k dalšímu šetření.

Napadal ostrahu i návštěvníky klubu, skončil v poutech strážníků

Také další řešený případ souvisí s alkoholem. Dva muži obtěžovali hosty v klubu na Sokolském ostrově. Když byli vyvedeni, postavili se i proti členům ostrahy. Následoval zásah hlídek městské policie. Následný pokus o opětovné vniknutí do nočního klubu skončil pro jednoho z mužů nasazením pout a převozem na policejní služebnu.

Ve čtvrt na jednu ráno vyjížděly hlídky městské policie na oznámení o dvojici mužů, kteří mají napadat členy ostrahy klubu na Sokolském ostrově. "Strážníci na místě zastihli dva muže, kteří se právě snažili násilím dostat do vstupních dveří provozovny. Strážníci oba muže vyzvali, aby ustali ve svém počínání. Jeden z mužů uposlechl, druhý z nich však ani na opakované výzvy nereagoval. Strážníci proti němu museli použít donucovací prostředky a nasadit mu služební pouta," popsal zásah Věra Školková s tím, že muž však i nadále kladl odpor a odmítal prokázat svou totožnost.

Strážníci proto muže převezli na Obvodní oddělení Policie ČR – město. Přitom si z jeho úst vyslechli hrubé nadávky a vyhrožování újmou na zdraví. Přítomní policisté zjistili, že se jedná o sedmadvacetiletého muže ze Strakonicka. Provedení orientační dechové zkoušky nebo odborného vyšetření na přítomnost alkoholu muž odmítl. Po poučení o dalším postupu ho strážníci propustili.

Nález z výletu... Ilustrační foto.
Od sousedů: Na školním výletě našli prastarého skarabea

Sedmadvacetiletý muž se bude nyní zpovídat z přestupku neuposlechnutí výzvy a znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci, přestupku proti občanskému soužití a za odmítnutí vyšetření na alkohol z přestupku podle zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Za ten mu hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Případem se bude dále zabývat příslušný správní orgán.

Prevence na základních školách

Městská policie se v jihočeské metropoli nezabývá jen střežením veřejného pořádku. Věnuje se také prevenci. Ve čtvrtek 1. prosince navštívila preventistka Městské policie České Budějovice žáky devátých ročníků v Základní škole Emy Destinové. Tématem přednášky byla právní odpovědnost mladistvých.

Preventistka žáky nejprve seznámila s pojmy právní povědomí a právní vědomí. "Navázali jsme na právní odpovědnost za protiprávní činy s vysvětlením pojmů přestupek a trestný čin. Od vysvětlení, co mladistvému hrozí v případě spáchání přestupku nebo trestného činu, jsme přešli na jednotlivé příklady. Preventistka připravila pro žáky srovnání přestupku a trestného činu na několika konkrétních případech, se kterými se mohou setkat jak ve školním prostředí, tak i v osobním životě. Žáci se přesvědčili o tom, jak tenká je hranice mezi spácháním přestupku a mnohem závažnějšího trestního činu. Nezapomněli jsme ani na vysvětlení pojmů nutné obrany a krajní nouze s uvedením konkrétních příkladů. Preventiska v průběhu besed zodpověděla řadu dotazů a přislíbila další setkání, na kterých se žáci mohou naučit základům sebeobrany," uvedla k akci Věra Školková.

Krampuslauf v Nemanicích na hřišti.
Krampusáci děsili na hřišti v Nemanicích. Báli se děti i dospělí

Na konci besedy žáci dostali reflexní prvky, které jim pomohou zajistit jejich bezpečí v silničním provozu.

Od října do listopadu se preventisté Městské policie České Budějovice věnovali programu prevence kriminality v Základní škole Pohůrecká. Pro žáky všech tříd připravili celkem 41 přednášek na vybraná témata.

Nejmladší děti se třeba naučily, jak předcházet nebezpečným situacím a jak si s nimi poradit. "Představili jsme si například rizika komunikace s cizími lidmi, setkání s volně pobíhajícím psem, nález použité injekční stříkačky a v neposlední řadě jsme se naučili linky tísňového volání. Pro druhé a třetí ročníky jsme si připravili stále aktuální téma bezpečnosti silničního provozu, a to jak v roli chodce, tak cyklisty či jezdce na koloběžce. Starší žáky jsme seznámili s riziky internetu, sociálních sítí a drogovou problematikou. Žáci devátých tříd se pak setkali s tématem právního vědomí, které by si s nastávajícím 15. rokem života měli osvojit," přiblížila Věra Školková sérii besed, které připravila společně s kolegou Davidem Štýfalem.

"Šikovné děti si od nás za svou pozornost odnesly drobné dárky v podobě reflexních prvků. Rozloučili jsme se s nimi příslibem dalšího setkání," doplnila Věra Školková.