Zaměstnávat lidi bez práce hodlá Jihočeský kraj. Ti by měli vykonávat veřejně prospěšné práce v organizacích, jejichž je kraj zřizovatelem. Podle prvotních ohlasů během května a června tímto způsobem získá zaměstnání zhruba 120 osob, které jsou v současnosti v evidenci úřadů práce.

„Zájem o tyto pracovníky projevily krajem zřizované nemocnice, správa a údržba silnic, střední a vyšší odborné školy, ale i domovy důchodců, muzea a pečovatelské služby,“ vyjmenoval možné oblasti zaměstnání jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Někteří lidé už začali v krajských zařízeních pracovat v květnu, další pak nastoupí v červnu. Počet 120 zaměstnaných osob může v závislosti na potřebách krajských organizací dále narůstat.

Konkrétně na Českobudějovicku najdou veřejně prospěšní pracovníci uplatnění například v Domově důchodců Dobrá Voda (2 pracovníci) nebo v dopravě u Správy a údržby silnic (6 lidí). Sedm pracovníků na údržbářské a opravářské práce požaduje také Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Týně nad Vltavou a dále také například Střední škola elektrotechnická v Hluboké nad Vltavou, nebo českobudějovická ISŠ stavební.

Galerie i hvězdárna

Zájemci z úřadu práce se ale mohou ucházet i o kvalifikovanější zaměstnání. Například Jihočeské muzeum a českobudějovická hvězdárna a planetárium hledají průvodce s jazykovými znalostmi. Čtyři lidi zaměstná také Alšova jihočeská galerie (AJG).

„Dvě místa jsou jako dozory ve výstavních prostorách ve Wortnerově, dvě jsou na inventarizaci knihovního fondu galerie, což je práce na několik měsíců,“ upřesnil ředitel AJG Lubomír Bednář. Tato práce je rovněž vhodná pro absolventy.

Veřejně prospěšní pracovníci dostanou mzdu, kterou plně hradí úřady práce z peněz z Evropského sociálního fondu a částečně z prostředků od Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Krajskou kasu tak nebudou stát ani korunu.

Zaměstnáni budou minimálně na šest měsíců, maximálně pak až na jeden rok, přičemž bude možné tento pracovní poměr opakovat.
Dobré pracovníky budou moci finančně motivovat také krajské organizace ze svých rozpočtů.