Kraj je zřizovatelem drtivé většiny jihočeských středních škol. Ty už o novince vědí. „Se zřizovatelem jsme to probrali a souhlasíme s tím," říká ředitel budějovického gymnázia Jírovcova Pavel Kavřík. Na čtyřleté studium sice přijímali už jen podle prospěchu a olympiád, ale škola bude nové doporučení kraje respektovat. „Nevidím v tom problém," dodal Pavel Kavřík.

Podle vysvědčení brali i na budějovické Střední škole strojní a elektrotechnické. „Teď necháme na vysvědčení váhu 50 procent a 50 procent budou tvořit přijímačky z matematiky," nastínil ředitel Čestmír Tschauder.

Podle hejtmana Jiřího Zimoly se jižní Čechy připojují ke krajům, které již podobné doporučení mají. „Nepřejeme si, aby například na gymnázia mohli vstupovat žáci s výrazně horším prospěchem než před několika lety. Sami ředitelé přiznávají, že znalostní úroveň je dnes rapidně nižší," uvedl. Ačkoli se jedná pouze o doporučení, kraj na něj bude klást důraz a přijímací zkoušky vyžadovat.

Rada kraje při schvalování svého doporučení také debatovala o tom, zda nebude znamenat odliv žáků do jiných regionů, kde podobné nařízení zatím nemají. „Je to z části možné, ale sama vedoucí odboru školství se vyjádřila, že určitě nepůjde o stovky žáků. Váží se na to totiž další věci jako sociální záležitosti nebo dopravní obslužnost," uvedl hejtman Jiří Zimola. Zároveň doufá, že vláda vyslyší volání krajů a zavede povinné přijímací zkoušky centrálně.

Podle doporučení Jihočeského kraje by na jaře měli uchazeči na gymnáziích skládat přijímací zkoušku z matematiky, českého jazyka a ještě jednoho předmětu. Výsledek by měl pak při rozhodnutí tvořit 70 procent, 30 procent ovlivní předchozí prospěch či účast v soutěžích. U ostatních typů středních škol by měl být výsledek zkoušek rozhodující z 50 procent.

Vedení kraje také chce, aby  školy využívaly testy Scio namísto vlastních. „Budou tak mít jistotu, že test odpovídá úrovni jejich školy a bude také nezávislé hodnocení," vysvětlil Jiří Zimola.

Některé školy, například gymnázium Jírovcova v Budějovicích zmíněné testy využívá už teď , například pro přijímačky na osmileté gymnázium. Náklady na jednu třídu se při testování pohybují v řádu tisíců korun. „Při obou dnech zkoušek musíme garantovat rovnocennou obtížnost. Firma s tím má dlouholeté zkušenosti," řekl k výhodě standardizovaných testů ředitel Pavel Kavřík.

Na budějovické strojárně budou testy z matematiky připravovat sami. „Kupovat je by pro nás bylo drahé," uvedl ředitel Čestmír Tschauder a doplnil, že škola si vlastní testy dělala i před několika lety, dokud ještě pořádala klasické přijímačky.

Nové zkoušky přinesou všem školám, které je zavedou také navýšení administrativních úkolů.