Projednávaly se Zásady územního rozvoje kraje a desítky lidí přišly protestovat proti silnici u budějovického Malého jezu (Jižní spojce). Ta byla do krajského dokumentu zanesena na žádost města.

Ve vystoupeních občanů nechyběla ostrá slova. „Co je to za dobu, že zničíte bydlení jiným lidem, že jim znehodnotíte majetek. Jak je to možný, že jedinou krásnou lokalitu ve městě chcete zničit,“ zaznělo například od řečnického pultíku na adresu zastupitelů. A vzápětí to bylo doplněno kritikou, že přitom směrem k Malému jezu chybí v ulici L. M. Pařízka pořádný přechod.

Občané se ve své kritice nenechali odradit ani tím, že hejtman Jiří Zimola i vicehejtman Martin Kuba naznačili už dopředu, že problém Malého jezu se na krajském zastupitelstvu řešit nebude. Slíbili, že celá tak zvaná Jižní spojka bude ze Zásad územního rozvoje vyjmuta. „Význam komunikace je především místní, proto si rada kraje myslí, že do Zásad prostě nepatří,“ uvedl za radu kraje Martin Kuba s tím, že problém si musí vyřešit samo město České Budějovice.

Na dotaz Deníku, jak se tedy mohla věc místního významu do Zásad územního rozvoje kraje dostat, vicehejtman Martin Kuba vysvětlil, že to bylo na žádost města. „Částečně má Jižní spojka i nadregionální význam, kvůli plánovanému mostu přes Vltavu,“ dodal vzápětí Kuba.

Proti dopravnímu tahu přes Malý jez se ale postavily tisíce lidí z Českých Budějovic svými podpisy pod několik petic. Hejtman Zimola k tomu připomněl, že Jižní spojka je v územním plánu Českých Budějovic zahrnuta dlouhé roky a veřejnost se ozvala až nyní. Znamená to podle Zimoly, že se veřejnost o územní plán nezajímá.

Připomínky by se přitom podle Zimoly měly vznášet už při pořizování územního plánu. Hejtman dodal, že je to i výzva aby se nikdo se svým nesouhlasem neschovával za petiční archy a nátlakové akce.

„My jsme při projednávání územního plánu protestovali,“ reagovala však na hejtmanova slova jedna z obyvatelek dotčené lokality a naznačila, že připomínky v rámci projednávání územního plánu příliš úspěšné nebývají.

Včera ale mohli odejít odpůrci silnice u Malého jezu z jednacího sálu spokojeni. Zastupitelé drtivou většinou Jižní spojku ze zásad rozvoje vyjmuli. Věc Malého jezu se nyní přenese do budějovického zastupitelstva. To byse Jižní spojce mělo věnovat v říjnu nebo v listopadu.

Odpůrci nového silničního tahu ale chtějí přejít do protiútoku. Dali najevo, že podají návrh aby město z územního plánu Jižní spojku úplně vyňalo.
K plánu radnice existují už i alternativní návrhy, které by teoreticky mohly Jižní spojku nahradit.