Jihočeský kraj chce sloučit 12 středních škol, které zřizuje. Návrh radních ale budí hodně emocí, třeba na českobudějovickém Gymnáziu olympijských nadějí (GON) se bojí, že to ohrozí výchovu talentovaných sportovců.

Slučování začne 1. ledna 2012 a potrvá více roků. Hejtmanství argumentuje tím, že zatímco před několika lety nastupovalo do prvních ročníků jihočeských středních škol 11 000 dětí, dnes jich je pouze 5,5 tisíce. Kraj by tak měl ušetřit 20 – 30 milionů, na provozních či mzdových nákladech.
„Je to nejen ekonomická úspora, reagujeme na demografické trendy. Především jde o to, abychom respektovali udržení procentuelního poměru mezi učebními a maturitními obory. V tomto návrhu tlumíme spíše ty maturitní,“ řekl hejtman Jiří Zimola.

Ztratí svou prestiž?

V krajském městě se tak spojí GON s Gymnáziem Česká. Řediteli sportovní školy Jiřímu Krauskopfovi mj. vadí, že neviděl žádnou finanční analýzu a ohledně úspor je skeptický. Navíc jeho připomínky prý kraj nevzal v potaz.

„Mně se to nelíbí, není vyřešena celá řada věcí. Mrzí mě, že jiné školy se prezentují úspěchy z olympiád už na okresní úrovni, ale my jsme zaměřeni na sportovně nadané žáky a výsledky se u nás berou jako něco samozřejmého. Přitom jich dosahujeme i na mezinárodní úrovni, máme i mistry světa,“ reagoval Krauskopf.

Ztráty prestiže se obávají na SOU technickém v Soběslavi, jež se má sloučit s odborným učilištěm, praktickou a základní školou. O obory umělecký kovář, kadeřník či zámečník je tam velký zájem, opravářem zemědělských strojů se jezdí do Soběslavi učit žáci z Milevska, ačkoli ho nabízí i Písek. Navíc oproti půli 90. let stoupl počet žáků na trojnásobek, konkrétně na 280 dětí.

„Poprvé nám řekli o sloučení minulou středu. Jsme škola, která má v Soběslavi tradici od roku 1920. Pro nás to žádný přínos není, naopak: naše škola má poměrně dobré jméno, a když se spojí s 'éčkovými' obory, které mají jednodušší učení, sníží se nám možná prestiž,“ nastínila zástupkyně ředitele Alena Háková.

Šéfka krajského odboru školství Hana Šímová je ale názoru, že se sloučí sourodé instituce. I proto, že z odborného učiliště se stane od 1. září škola střední. „Ta řemeslnost zůstane zachována,“ dodala.

Petice ze Strakonic

Ve Strakonicích, kde se sloučí SPŠ a VOŠ se školou řemesel a služeb, zorganizovala radnice dokonce petici, kterou během tří dnů podepsalo 4260 lidí. Zimola ale tvrdí, že tamní technické školství zlikvidovat nechtějí. „Slibujeme jeho udržení do budoucna, dvě samostatné školy by neměly v příštích letech naději na přežití,“ zdůvodňuje hejtman.

Návrh, který projedná zastupitelstvo 31. května, připravila komise podle sedmi kritérií. Podílely se na něm i krajský Úřad práce, hospodářská a agrární komora či profesní organizace škol CZESHA. Náměstek hejtmana Martin Kuba ho i tak považuje za minimalistický kompromis.

„Pokud chceme přesouvat některé žáky k technickým oborům, musíme jim ukázat, že na konci je slušné uplatnění,“ doplnil s tím, že techniky dotují řadou grantů, loni to bylo kolem tří milionů korun.

V regionu je 96 středních škol. Kraj jich zřizuje 77, přičemž jim ze svého rozpočtu posílá ročně 400 milionů korun.

Návrhy na slučování

České Budějovice
Gymnázium olympijských nadějí
Gymnázium Česká
Písek
Obchodní akademie
Střední zemědělská škola
Prachaticko
SOU Netolice
Střední škola Vimperk
Soběslav
SOU technické
OU, praktická a základní škola
Strakonice
SPŠ a VOŠ
SŠ řemesel a služeb
Třeboň
Obchodní akademie
Střední odborná škola a SOU