„Veřejnost reagovala,“ potvrdil ředitel gymnázia v České ulici Miroslav Chalupský. Připojil ale, že reakcemi rodičů byl překvapen. Vesměs se totiž volající obávali, že gymnázium v České ulici bude zrušeno.

„Gymnázium Česká se rušit nebude. Ruší se Gymnázium olympijských nadějí (GON). Od 1. ledna 2012 se právně a administrativně sloučí s gymnáziem Česká a následně v dalších letech se sloučí i fyzicky,“ uklidňuje rodiče i na dálku Chalupský.

Mezi kantory v České ulici ale plán kraje vzbudil podle ředitele obavy o budoucí úroveň školy, která je považována mezi veřejností za gymnázium s velmi dobrými výsledky a náročným studiem. „Bývalí žáci spolu s našimi učiteli a současnými žáky dali dohromady petici. Mají hlavně obavy z toho, že sloučením těchto škol, by se mohla snížit náročnost gymnázia Česká,“ řekl Chalupský.

Skutečné sestěhování škol do jedné budovy v České ulici nepřipadá v úvahu v nejbližších letech z kapacitních důvodů. V České ulici je nyní 13 tříd dětí. Kvůli případnému spojení obou gymnázií, se bude se muset provést půdní vestavba a rekonstrukce tělocvičny. Ta dnes stěží může vyhovět nárokům studentů GON. Za přestavby (podle současných úvah) by měl kraj dát zhruba osm milionů korun. Úsporu mzdových nákladů po sloučení vyčíslují materiály kraje asi na sedm milionů korun. Ohledně avizovaných úspor je ale skeptický ředitel GON Jiří Krauskopf a pro Deník se v minulých dnech vyjádřil v tom smyslu, že pro případ sloučení není vyřešena celá řada věcí.

Kraj obhajuje redukci škol několika důvody. „Reagujeme na demografické trendy,“ uvedl například hejtman Jiří Zimola. Na krajské střední školy nyní nastupuje asi 5,5 tisíce dětí. Před 20 lety to byl zhruba dvojnásobek. Na návrhu sloučení celkem 12 škol v jižních Čechách se podílely i úřad práce nebo hospodářská komora a zároveň podle kraje dojde k zachování poměru mezi učňovským, odborným a gymnaziálním vzděláváním v kraji. Proto se akce týká i gymnázií.

Paradoxem ale je, že kraj slučuje vlastní školy a přitom nedokázal například zabránit nedávnému navýšení tříd v českobudějovickém biskupském gymnáziu. Povolilo to ministerstvo školství, ačkoliv kraj s tím nesouhlasil.

Tisková mluvčí krajského úřadu Kateřina Koželuhová však odmítla, že by chtěl kraj při slučování „přihrát“ více dětí na soukromé školy. „V žádném případě tomu tak není,“ zdůraznila Koželuhová a dodala, že kraj si vyžádal od ministerstva školství záruky, že za sloučené a případně zrušené školy nepovolí ministerstvo školy nové.

Podle informací Deníku se má výhledově v České ulici utlumit osmileté gymnaziální studium. To je ale jediné středoškolské studium, na kterém je trvalý převis poptávky nad nabídkou.

Krajské zastupitelstvo bude o slučování škol jednat 31. května.