Politické subjekty už odevzdaly kandidátky, brigádníci se mohou hlásit do volebních komisí. Přípravy na podzimní krajské volby nabírají na tempu.

Tento týden vydal jihočeský krajský úřad rozhodnutí o registraci dvaceti subjektům. Od podání kandidátek koncem července ještě mohli zmocněnci provádět úpravy. Podle Aleny Karvánkové z odboru legislativy a vnitřních věcí krajského úřadu ale byly jen menšího rázu a srovnatelné s minulými volbami. Sám úřad například kontroluje jméno a bydliště uchazečů o mandáty podle registru obyvatel.

Teď se čeká například na rozhodnutí parlamentu o způsobu hlasování. Příští týden mají poslanci jednat o tom, jestli lidem v karanténě umožní třeba hlasování z automobilu nebo pomocí speciálního týmu, který by v hygienických oblecích přijel i s přenosnou volební urnou.

Města a obce už také zahájily příjem přihlášek zájemců o účast ve volebních komisích.

Volit se bude také v devadesáti českobudějovických volebních okrscích. Lidé se už nyní mohou hlásit k aktivní účasti jako zapisovatelé „Jako první do komisí své zástupce posílá politická strana či hnutí nebo koalice, jejíž kandidátní listina bude zaregistrována krajským úřadem. Ostatní volná místa obsazují členové z řad brigádníků tam, kde ještě není komise kompletní. Práce je totiž honorovaná. Člen dostane 1800 korun a zapisovatel 2100 korun. Tuto možnost přivýdělku vítají většinou studenti i senioři. Zájemci se mohou hlásit už nyní na telefonních číslech 38 680 5020 a 38 680 5021,“ upozorňuje primátor Jiří Svoboda. První zasedání okrskových volebních komisí se uskuteční ve čtvrtek 10. září ve Sportovní hale.

Do jihočeského krajského zastupitelstva byla tento týden zaregistrována pro říjnové volby kandidátka níže uvedeným stranám, hnutím či koalicím:

ČSSD – (lídr) Ivana Stráská

Rozumní – Petr Hannig – Marie Paukejová

Volte Pravý Blok - Milan Mikeš

ANO 2011 – František Konečný

Jihočeši 2012 – Pavel Hroch

KSČM – Radek Nejezchleb

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – Jiří Švec

Vize – národní socialisté – Ivan Fabián

DSSS – Roman Pospíšil

ODS – Martin Kuba

Trikolóra hnutí občanů – Ivana Kerlesová

Moravské zemské hnutí – Bohumil Šuhaj

Česká pirátská strana – Lukáš Mareš

Změna 2020 – Stanislav Mrvka

Strana zelených – Matouš

Šimek

Svoboda a přímá demokracie – Jana Pupavová

Demokratická strana zelených – Libuše Eva Hulcová

TOP 09 a KDU-ČSL – František Talíř

ALIANCE NÁRODNÍCH SIL – Vladimír Prinke

Svobodní – Libor Vondráček

Menší peloton politických subjektů se letos chystá do krajských voleb na jihu Čech. Posledně to bylo 23 stran, hnutí nebo koalic, teď jich bude dvacet. Zaregistrovány a tím potvrzeny z pohledu úřadů, byly kandidátky ve čtvrtek.

K zajímavostem letošních předvolebních politických manévrů patří akce Moravské a Slezské pirátské strany. Ta se přihlašovala podle informací Deníku prostřednictvím elektronické datové schránky napříč republikou v poslední den 28. července kolem hraniční 16. hodiny. Na několika místech se jí to podařilo.

Do Českých Budějovic ale dorazila kandidátka těsně po termínu. Podle Aleny Karvánkové z odboru legislativy a vnitřních věcí krajského úřadu byla proto odmítnuta. Na jihu Čech jako jediná. I na poslední chvíli poslaný dokument byl ale velmi stručný. Neobsahoval nic, než název strany a jméno a kontakt na zmocněnce… Ovšem zákon dovoluje, aby každá strana ve lhůtě zhruba dvou týdnů potřebné doplnila.

Nyní zamíří kandidátní listiny od statistiků do tiskáren. Volby se budou konat 2. a 3. října 2020.