Proti zabírání zemědělské krajiny chce využít Zásady územního rozvoje Jihočeského kraje Strana zelených. Pro podzimní krajské volby zveřejnila jména, která budou na čele kandidátky.

Pro volby chystají zelení kandidátku nazvanou Spolu pro lidi a krajinu. Lídryní kandidátky je Pavla Setničková, zakladatelka spolku Lipensko pro život. Ten se již přes dva roky snaží na Lipensku zabránit některým developerským projektům, jež považuje za předimenzované. Na druhém místě kandidátky je lékař Jaroslav Valevský z rudolfovského spolku Náš domov a na třetím místě Monika Březinová ze spolku Hluboká – Zámostí. Podle spolupředsedkyně jihočeské organizace Strany zelených Dany Kuchtové tak síly do voleb spojili Zelení, zástupci jihočeských spolků a nezávislé osobnosti.

„Naše krásná jihočeská krajina nám mizí před očima. Zabírají ji rozsáhlé skladové haly, logistická a obchodní centra i apartmánová sídliště. Krajina je ovšem nejen zdrojem vody a potravy, ale i konkurenční výhodou, na které je postavena významná část příjmů z turismu, zemědělství, rybníkářství a lesnictví. Ochrana krajiny, včetně zemědělské půdy, je proto veřejným zájmem, jenž není dostatečně zohledňován a nad kterým vyhrávají developerské zájmy,“ míní Dana Kuchtová a doplňuje, že to Zelení chtějí změnit.

Pavla Setničková, lídryně kandidátky, dodává, že je třeba využít možnosti, které má krajské zastupitelstvo, aby i příští generace mohly užívat krásy jihočeské krajiny a spokojeného života.

„Zdravé životní prostředí a zejména kvalita vody přímo ovlivňuje zdraví lidí. Mnoho spolků napříč Jihočeským krajem se snaží o zachování zdravého životního prostředí ve svém městě nebo obci. Dává nám proto smysl spojit síly a jít do voleb spolu, protože máme stejný cíl,“ doplňuje Jaroslav Valevský ze spolku Náš domov.

Zelení dlouho vybírali lídra kandidátky. Rozhodovali se mezi Pavlou Setničkovou a Stanislavem Černým, spolupředsedou jihočeské organizace. Ten měl původně kandidátku vést, z rodinných důvodů ale rezignoval na pozici lídra a bude na 11. místě. Na kandidátce jsou dále například vedoucí spolku Calla, odborník na energetiku Edvard Sequens, výtvarnice Stanislava Konvalinková z Českého Krumlova, dlouholetý ochránce přírody z Hnutí Duha Ondřej Šanda, ekolog a učitel Matouš Šimek z Třeboně, předseda ČSOP ve Strakonicích Jan Juráš, členka spolku Živá vila z Prachatic Kateřina Wagnerová nebo spolupředsedkyně jihočeských Zelených Dana Kuchtová.