Pět stovek krampusů, alpských příbuzných českých čertů, se v sobotu večer vydalo na kilometrovou pouť českobudějovickým výstavištěm. Podívat se na působivé představení plné pyrotechnických efektů přišly davy diváků.

Jak uvedl za organizátory Lukáš Michal, akce se dosud konala v Nemanicích na fotbalovém hřišti, kapacitně už ale pro pátý ročník přestal sportovní areál stačit. I kvůli rostoucímu počtu diváků a účastníků, což byla příliš velká zátěž pro travnatou plochu. Pořadatelé proto podívanou, která je největší akcí svého druhu na jihu Čech, přesunuli na výstaviště.

Pravé rohy

Dorazily skupiny z Čech, ale hlavně početné rakouské skupiny s originálními maskami, které zdobí pravé rohy beranů, antilop, muflonů nebo koz a součástí kostýmů jsou vedle obleků z kůží i řinčící řetězy nebo zvonce. „Některé skupiny jezdily už do Nemanic,“ poznamenal Lukáš Michal k průvodu, který byl letos rozšířen a celá podívaná trvala přes dvě hodiny. Cesta mezi špalíry diváků měřila kilometr. Rámus, který krampusové cestou nadělali, měl odhánět vše špatné.

„Já jsem nikdy jako čert nechodil,“ zmínil Lukáš Michal. Dodal ale, že spolupořadatel Lukáš Šindelíř je zakladatelem skupiny Dragon Český Krumlov, která se pravidelně podobných akcí účastní. Mezi diváky se našli zástupci všech generací, i když jasně nejvíce bylo mladých lidí.