I na poslední adventní neděli zůstane kvůli probíhajícím adventním akcím náměstí Přemysla Otakara II. uzavřeno pro motorová vozidla. Takže v neděli 24. prosince, a to až do 12 hodin, bude náměstí uzavřeno pro automobilový provoz.

V Budějovicích o vodě

Vernisáž výstavy Voda – téma bez břehů, Voda pro život i pro radost se uskuteční ve výstavní síni radnice ve středu 20. prosince 2023 od 16 hodin. Na pětadvaceti panelech mohou návštěvníci až do konce ledna 2024 vidět, jak to bylo historicky se zdroji a rozvody vody v Budějovicích - tedy vody pro život, a na druhé straně třeba s kašnami, koupáním i fontánami - tedy vody pro radost. Autory výstavy jsou Milan Binder, Daniel Kovář a Tomáš Hobizal.

Zatímco minulé výstavy se věnovaly rybníkům a řekám celých jižních Čech, tak při této výstavě se autoři zaměřili na město České Budějovice, což budějovičtí patrioti jistě ocení. Výstavní panely jsou samozřejmě doplněny předměty souvisejícími s využitím vody v českobudějovických domácnostech i jinde.

Nová výstava v českobudějovické radnici.Nová výstava v českobudějovické radnici.Zdroj: Reprofoto: Milan Binder

V MHD se rozezní živá vánoční hudba

Dopravní podnik města České Budějovice připravil pro své cestující zpestření posledního předvánočního týdne. Ve středu a čtvrtek 20. a 21. prosince 2023 jim opět po roce cestu MHD zpříjemní místní hudebníci. TI přímo na linkách zahrají či zazpívají vánoční písně.

„Vánoce jsou mimo jiné i o příjemné atmosféře a hudbě, proto jsme rádi, že už druhým rokem muzikanti zahrají pro naše cestující přímo na linkách," říká ředitel DPMCB Slavoj Dolejš.

Orientační zkouška na alkohol u nezletilce ukázala výsledek 1,76 ‰.
Opilý chlapec potřeboval pomoct s bundou. Tak si zavolal policii

Akce Vánoce v MHD se bude konat ve dnech 20. a 21. prosince 2023 v autobusech a trolejbusech DPMCB na linkách: 3, 5, 9 a 11 v čase od 9 do 17 hodin. Jak se v českobudějovické MHD hrálo v roce 2022, je k poslechu na sociálních sítích dopravního podniku. Přiložené jízdní řády jsou orientační, při vyšší hustotě provozu či obsazené kapacitě vozidel se časy mohou měnit. Kromě hudební akce Vánoční MHD budějovický dopravce v adventním čase vypravuje svátečně vyzdobený autobus s motivy dominant Českých Budějovic.

Studenti českobudějovické konzervatoře včera na vybraných linkách MHD těšili stovky cestujících živou hudbou. Zněly hlavně vánoční koledy. Ilustrační foto ArchivZdroj: Deník / Jaroslav Sýbek

Poslední pátek nebude úřední

Poslední pátek v tomto roce 29. prosince 2023 nebude na českobudějovickém magistrátu úředním dnem. Zrušen bude bez náhrady. „Důvodem je zkrácení pracovní doby bankovních ústavů podle pokynů centrální banky v souladu s platnou legislativou. Magistrát, jako rozpočtová organizace, má povinnost k 31. prosinci každého roku odvést zůstatek rozpočtových pokladen a pokladních míst na bankovní účet a tím zajistit nulový stav hotovosti," vysvětluje tajemník magistrátu Zdeněk Řeřábek. Děkujeme za pochopení.

Připomněli malíře

Podzimní běh přednáškového cyklu Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích ukončila v pondělí 18. prosince přednáška s názvem Jan Bulíř, zapomenutý jihočeský malíř. Přednášející ředitel regionálního pracoviště NPÚ Petr Pavelec představil osobnost akademického malíře Jana Bulíře (1904 Dubnice - 1986 České Budějovice), který působil v jihočeské metropoli jako středoškolský pedagog. Kromě grafiky a malby se také vášnivě věnoval mykologii. Byl jedním ze zakládajících členů mykologického kroužku v Českých Budějovicích. Maloval přírodu, šumavské lesy, jihočeskou krajinu, houby, ale i městskou architekturu nebo portréty. Přestože ve své době patřil mezi výrazné osobnosti jihočeského regionu, dnes je jeho jméno široké veřejnosti téměř neznámé.