„Ve čtvrtek dopoledne se náhle objevila v Unteralmshamu nedaleko Ampfingu u pastviny Konrada Galnedera, přeskočila drát a připojila se k ostatním,“ píše deník PNP. „Přiběhla ke čtyřem telatům a zůstala stát.“

Její identita byla potvrzena značkou na uchu přečtenou v dalekohledu, protože až do večera se k plaché Yvonne nikdo nepřiblížil. Až do tmy se pokojně popásala s ostatními. To už na místě bylo dvacet novinářů a pět televizních týmů. Původně bylo plánováno, že veterinář krávu uspí a ještě v noci bude přepravena do útulku Gut Aiderbichl, který ji vykoupil z osudu konce na jatkách, pro rychlý soumrak ale byla akce odložena na pátek. V Gut Aiderbichlu se má setkat mj. se svým synem Friesim. Nálezcům bude podle pasovského listu vyplacena slíbená odměna 10 000 eur.

Češi kradli v Pasově

Bavorská policie zadržela bandu autařů, která vnikla o víkendu v Pasově do osmi vozidel. Zpráva hovoří o sedmi Češích a jednom Němci. Škody jsou odhadnuty na 8100 eur – odcizené věci měly hodnotu 6500, zbytek představují škody na autech. „Postupovali vždy stejným způsobem. Rozbili postranní okno a z auta vybrali, co shledali nějak cenným,“ napsal deník PNP. Hlavně jim šlo o navigační přístroje a cestovní zavazadla. „Věci policie nalezla v pasovském bytě, který prohledávala v souvislosti s jiným deliktem,“ pokračuje list. Většina věcí už byla vrácena majitelům.

Podezřelých je pět mužů a tři ženy ve věku 25 až 45 let. Všech osm už bylo v Bavorsku stíháno. Jsou stíháni na svobodě. „Policie vychází z toho, že někteří Češi do Pasova jezdili jen kvůli páchání trestné činnosti,“ uzavírá PNP.

close zoom_in „Ohně“ nad Lincem

22 pyrotechniků pod vedením Christiana Czecha (na snímku) pracuje celý týden v lineckém Donauparku na přípravě 4000 ohňostrojových náloží a 350 vodních bomb pro sobotní večerní pořad Klangwolke (Deník opakovaně informoval). Během 60minutového ohňostroje budou nálože odpáleny ze 45 pozic, například z pěti střech Urfahru, z lodi „Horst Felix“ či z jedenácti speciálních jeřábů. Czech k tomu říká: „Nechci vytvářet nějaký bombastický ohňostroj, ale co možná nejpoetičtější obrazy.“ Ohňostroje 41letého Czecha jsou známy po celém světě – například v Montrealu je sledovalo půl milionu diváků a doprovodily i letošní mistrovství světa lyžařů v Ga–Pa.

Sobotní první večer Klangwolke pod titulkem „2011 – svět ohně“ začne ve 20.30 hodiny. Vstupné se nevybírá.

Sousedé platí rychle

Rakouské firmy platí faktury v průměru po 30 dnech, o dva dny dřív než loni. Tím je Rakousko v žebříčku platební morálky druhé za Finy, kteří účty vyrovnávají po 27 dnech, napsal linecký deník Volksblatt. Na konci žebříčku jsou Řekové se 110 dny, před nimi Italové se 103 a Španělé s 99 dny. Privátní zákazníci platí v Rakousku průměrně za 18 dnů. „Třináct procent firem neplacení faktur vůbec neupomíná, devět procent teprve od sumy nad 1000 eur,“ píše Volksblatt.