Momentálně je v běhu masivní propagační kampaň a také probíhá kompletní úklid celé Křemže, na kterém se podílejí hlavně místní brigádníci. Vyklidit se musí také třídy v místní škole, protože i do ní zasáhne část veletrhu.


Práce na veletrhu začaly již v lednu. „Na začátku se oslovují jednotliví vystavovatelé, kteří zde vystavovali již v letech minulých. Řada z nich chce mít zajištěné místo předem, takže se ozývají sami. Od jara se pracuje také na kulturním programu, protože ty skupiny, které zde chceme mít, si dělají plán na celý rok,“ říká starosta Křemže Josef Troup.


Vystavovatelů se sejde kolem dvou stovek, což se nijak neliší a minulých roků.
Městys tento rok upravil po zkušenostech kulturní program.


„Přizpůsobili jsme ho určitým skupinám lidí. Každému se totiž líbí něco jiného, přání všech splnit nejde. Přes den bude například dechovka, protože ta je spíše pro starší lidi. Mladší jsou většinou ještě v práci. Pro ty je pak připravená hlavně sobota, protože nemusí v neděli vstávat. Program je velice nákladná záležitost. Když ho chcete mít kvalitní, tak to stojí hodně peněz. Musíme to celé utáhnout v rámci výnosů, které jsme schopni z veletrhu získat,“ uvedl starosta Troup.


Novinkou tento rok bude doprovodná součást veletrhu, která se bude týkat místní legendy Jana Smila. Mimo jiné dojde i k odhalení kamene k výročí jeho popravy, které proběhne v sobotu od dvanácti hodin na náměstí.


„Kámen bude pamětní, neplést s památným. Je to kámen na paměť, protože s Janem Smilem je zde první zmínka o osídlení Křemže. On si tu vybudoval tvrz a od té doby se začala datovat Křemže jako osídlená část. Na Smila jsou různé názory. My jsme do celého projektu zapojili různé odborníky a ti nám vyšli maximálně vstříc. Součástí tedy budou i přednášky, které přiblíží určitou dobu. Budou čerpat z objektivních a doložených informací. Zjišťujeme, že spousta lidí o té historii nic neví,“ vysvětlil starosta.


Co se týče složení návštěvníků Křemežského veletrhu, tak není výjimkou, že mezi hosty jsou i cizinci.


„Z cizinců sem dorazí nejvíce Holanďané. Je to poznat podle žlutých SPZ na autech. Bylo by zajímavé zjistit, jaká je skladba návštěvníků, kteří sem přijíždějí. Zda jsou tu poprvé. Myslím ale, že jsou to hosté, kteří přijíždí pokaždé,“ řekl Troup.


Celý veletrh bude zakončen tradičním ohňostrojem, který bude tentokrát posunut o hodinu dříve, na desátou večerní. Důvodem je zájem malých dětí, které by musely dlouho čekat.