Pracuje jako zdravotní sestra domácí péče Českého červeného kříže. „Nemůžu říci, že bych se prostě rozhodla jen tak pomáhat. Přišlo to samo. Jsem zdravotní sestra a od malička vím, že bych nic jiného dělat nechtěla,“ říká paní Pavla.

Jdeme ven!

Když se v roce 2006 začala nad rámec svých povinností starat o muže, který byl 20 let upoután na lůžko, netušila, co bude následovat.

Co udělala tak zvláštního? Nic, jen ho přesvědčila, že tím život nekončí.

„Vašek měl v necelých šestnácti letech vážný úraz, po kterém kompletně ochrnul. Před pěti lety jsme za ním s kolegyněmi začaly docházet. Já osobně s ním pracuji dva roky,“ pokračovala sestra.

Její povolání ji k němu přivádí každý den. To by asi nebylo nic zvláštního, kdyby se mu Pavla nezačala věnovat i ve svém volném čase.

„Jednou jsem mu prostě řekla, jestli by se mnou nechtěl jít ven. Pamatuji se, že mi odpověděl: Nevím,“ vzpomínala. Nebylo divu, oba si museli na sebe zvyknout, poznat se, věřit si.

„Pořád jsem to zkoušela, až jsem jednou zavelela: Jdeme ven. Tím to začalo,“ řekla Pavla Čotková.

Nyní už spolu pravidelně jezdí na procházky, na výlety, nákupy, do kina. Vašek navštěvuje schůze svého oblíbeného sparťanského klubu.

Hodiny spolu

Týdně spolu stráví 16 hodin. Jsou naplněné prací i zábavou. „Musím Vaškovi kompletně pomoci s hygienou, s jídlem, s oblékáním. Potom je na řadě i zábava. Před Vánoci jsme byli třeba nakupovat dárky v Globusu v Českých Budějovicích, navštívili jsme zámecký park v Blatné. Jezdíme spolu na kafe, a když musíme zůstat doma, tak Vaškovou zálibou je počítač.“

Když se pan Václav zranil, nikdo mu moc šancí nedával. „Pro člověka, který je od ramen dolů ochrnutý, ale se zdravým mozkem, to moc příjemné vyhlídky nebyly. Nyní dokáže pracovat na počítači a dělá webové stránky, mimo jiné i pro strakonický Spartaklub. Když odpočívá na posteli, ovládá počítač pomocí speciální tyčky, kterou drží v ústech. Obsluhuje elektrický vozík, zajímá se o veškeré dění asi jako každý jiný. Jen se nemůže hýbat. Pro zdravého člověka musí být nepochopitelné, jak se smířil se svým osudem.“

Pokud tedy potkáte ve Strakonicích sympatickou drobnou ženu, která kráčí vedle muže na elektrickém vozíku, vidíte soužití dvou různých lidí, kteří k sobě dokázali najít cestu. „Nevím, jak dlouho budu Vaškovi pomáhat. Třeba dokud ho neomrzím,“ usmívá se žena.

Za hrdinku se nepokládá. „Je mnoho lidí, kteří pomáhají, a neví se o nich. Jsem jen jednou z mnoha. Moje nominace na Křesadlo patří jim všem,“ uzavírá svůj příběh.