„Stav je v současné době uspokojivý. Krve sice bývá obecně v létě méně, ale situace je v normálu,“ uvedl včera primář transfúzního oddělení nemocnice v Českých Budějovicích MUDr. Petr Biedermann. „Záleží samozřejmě na konkrétní situaci a na konkrétním počtu nehod a stavu pacientů,“ dodal.
Nejžádanější krví je v nemocnicích nula, RH faktor negativní, tedy nula minus. „Je pravda, že té je mírný nedostatek, ale není to nic závažného,“ zmínil Biedermann.


Velkým pomocníkem lékařů je systém autotransfúze, tzv. bezkrevná operace. Pacientovi je před operací odebrána jeho vlastní krev a během celé operace je mu v případě potřeby postupně vrácena. „Tento postup se používá především u operací kyčelního kloubu nebo podobných komplikovanějších případů,“ vysvětlil Biedermann.


Základní předpoklad pro zajištění krve pacientovi je ochota dárců. „Absolvoval jsem již třicet tři odběrů. Začal jsem již po vojně a od té doby chodím pravidelně. Kdykoliv mě pozvou, bez problémů dorazím,“ řekl včera třiatřicetiletý Marek Skok, který pracuje jako obchodní manažer. „Po příchodu musí každý vyplnit dotazník, ve kterém se vyloučí možnost odběru nebezpečné krve, potom se měří tlak a teplota dárce,“ vysvětlil, jak takový odběr probíhá. „Samotný odběr trvá asi sedm až deset minut, celková doba i s vyšetřením je asi čtyřicet pět minut,“ dodal. „Po odběru dostane dárce nějakou vodu, sušenky a játrovou pomazánku,“ uzavřel Skok.