Třebaže docílit změny pozice na kandidátkách není v komunálních volbách jednoduché, voličům se to v některých případech podařilo dokonale.

V Českých Budějovicích zaznamenal mezi novými zastupiteli největší postup vpřed Zdeněk Bezecný z TOP 09. Postoupil ze 14. místa až na pátou příčku. „Děkuju všem voličům,“ komentoval svůj vzestup Bezecný a dodal, že hlasování mohla ovlivnit i nedávná kampaň pro parlamentní volby, která mu přinesla i poslanecký mandát. „Možná mě někteří lidé znají i jako historika,“ připojil.

Bezecný neuvažuje, že by kvůli poslancování složil mandát budějovického zastupitele. Konec konců vždy v zastupitelstvu poslanci seděli, naposledy Jan Špika za ODS a Petr Braný za KSČM. „Mandát zastupitele si ponechám. Je to pro mě i možnost využít zapojení v celostátní politice pro České Budějovice,“ zmínil Zdeněk Bezecný.

Pověst skokana potvrdil v Českých Budějovicích i Jan Zahradník. Na kandidátce ODS jej voliči posunuli z pátého na první místo. V minulých komunálních vobách jej preferenční hlasy posunuly dokonce o osm příček vzhůru.

V Borovanech se těšil největší přízni voličů Václav Doležal z ČSSD. Z desátého místa na kandidátce se probojoval až na druhé místo. „Byl jsem tím opravdu překvapen. Šestnáct let jsem dělal osadního starostu v Hluboké u Borovan, takže mou práci tady lidé znají,“ přiznal Doležal, který je členem zastupitelstva už čtvrté volební období.

Jedním z nejúspěšnějších kandidátů v Hluboké nad Vltavou se stal manažer zdejšího sportovního areálu David Šťastný, který rovněž reprezentuje sociální demokraty. Z pátého místa na kandidátce poskočil až na první příčku. „Myslím si, že celé ty čtyři roky je tady naše práce vidět. Budujeme tady sportovní areál, ve kterém pořádáme řadu akcí pro širokou veřejnost, takže možná rozhodlo i to,“ domnívá se Šťastný.

V Lišově dali voliči důvěru nezávislému kandidátovi Janu Kresanovi. Jejich přízeň jej katapultovala z osmého místa na kandidátce do jejího čela. „Volební úspěch naší strany je dán poctivou prací jednotlivých členů našeho týmu a otevřeným jednáním vůči občanům města,“ uvedl Kresan.

Rekordmankou mezi uchazeči v Nových Hradech se stala obvodní lékařka Nataša Návarová z ODS. Na kandidátce byla až na třináctém místě, skončila však první. Stala se tak jedinou zastupitelkou za ODS v novohradském zastupitelstvu. „Jsem nejznámějším občanem Nových Hradů, u obvodních lékařů to tak bývá,“ komentovala s úsměvem svůj úspěch.

Poskočil i zastupitel

Největší postup si díky voličské přízni připočetl v Trhových Svinech Radomír Tomášek. Z 15. místa na kandidátce ODS se posunul až na třetí pozici a dosavadní člen rady opět zasedne v zastupitelstvu. „Určitě je to ovlivněno tím, že mě lidé znají,“ vyjádřil se k počtu hlasů podnikatel Radomír Tomášek. Dodal, že denně jedná s lidmi a musí s nimi při podnikání najít společnou řeč.
V těchto volbách získal Tomášek 481 hlasů. V minulých komunálkách to bylo přes sedm set. „Minule jsem byl na hlasy úplně první. To vyhrála volby ODS i jako strana,“ poznamenal ještě Tomášek k volebnímu výsledku.

O úctyhodných osm míst poskočil na kandidátce Nezávislých v Týně nad Vltavou Václav Otčenášek a získal tak jediný mandát tohoto sdružení. „Potěšilo mě to, i když se mi to stalo i v minulých volbách. Vysvětluji si to tím, že tu už skoro 20 let vedu obchod a lidé mě znají,“ reagoval znovuzvolený zastupitel.

Voliči zamíchali i kandidátkou sdružení Občané pro Zliv, které se stalo vítězem komunálních voleb ve Zlivi. Lídra Jana Koudelku poslali svými křížky až na páté místo. „Je to tím, že tu žiji teprve osm let a lidé dali přednost starousedlíkům, které lépe znají. Přesto považuji za veliký úspěch, že jsem měl jen o pár hlasů méně než současný starosta,“ komentoval Koudelka. Prvenství mezi Občany získala dětská lékařka Alena Klímová. „Ve Zlivi už dlouho žiji i pracuji, takže mě tu všichni dobře znají a asi proto pro mě hlasovali,“ řekla.