Na křižovatce ulic Nádražní – Jírovcova v Budějovicích stále dochází k velmi nebezpečným situacím. Od jejího zprovoznění na konci října loňského roku do současné doby se tu stalo už sedm dopravních nehod, při kterých byli lehce zraněni čtyři lidé.

Nejvíc ohroženi jsou přitom řidiči, kteří jedou ve směru od viaduktu ke Strakonické a chtějí odbočovat vlevo do Jírovcovy ulice. Kvůli velmi omezenému výhledu totiž musí najíždět do protisměru a riskují tak srážku s protijedoucími vozidly. Policie i Ředitelství silnic a dálnic (dále jen ŘSD) proto přislíbily brzkou nápravu, která bude nejspíš spočívat v úpravě intervalu semaforů tak, aby se protijedoucí vozidla vůbec nemíjela.

„Bohužel zde není proveditelné bezpečné projetí, pokud se ve směru od Pražské nacházejí vozidla při odbočování na novou spojku na Okružní,“ popisuje problém řidič Marek Hučík z Českých Budějovic. Šoféři zde totiž musí podle něj naslepo nastrčit předek vozu do průběžného pruhu v protisměru od Pražské třídy a modlit se, že to případně protijedoucí řidič dobrzdí. „Neustále zde kvůli tomu vznikaly a vznikají vážné dopravní nehody,“ je přesvědčen Hučík.

Jeho slova potvrzuje i ředitel budějovického pracoviště ŘSD Josef Pešl. Kvůli uvedenému problému se prý v nejbližších dnech sejde se zástupci Policie ČR a dohodnou se na společném řešení.

„O problému víme, v prvním kole bylo vše projednáno se zástupci Policie ČR. V nejbližších dnech svoláme jednání za účasti všech stran, kde vydiskutujeme finální řešení,“ přislíbil Pešl.

Podle budějovické policejní mluvčí Reginy Tupé bude náprava problému spočívat v úpravě intervalů semaforů tak, aby nemohla jet najednou auta od Pražské a ta, která odbočují do Jírovcovy.

„Po dohodě Policie ČR s Ředitelstvím silnic a dálnic bude vyvoláno jednání o změně signálního plánu tak, aby nedocházelo ke protínání jízdy vozidla odbočujícího vlevo do ulice Jírovcova s jízdou vozidla jedoucího v průběžném pruhu od ulice Pražská,“ vysvětlila Tupá.

Někteří řidiči označují za problematické i dopravní značení křižovatky. Vadí jim třeba to, že se průběžné pruhy změnily v odbočovací. Na novém propojení okruhů však šoférům nevadí jen zmíněná křižovatka v Nádražní ulici. Výhrady mají i ke kruhové křižovatce nedaleko železniční trati. „Kruháč je špatně udělaný v tom, že k němu vedou napřed dva pruhy. Ale těsně před ním se oba sbíhají pouze do jednoho,“ zmínil například řidič Štěpán Kořenský z Pištína.