Natálka také často viděla, jak otec jezdí autem kolem domu babičky, nikdy však za dcerou nezašel. Měla noční noční můry o své zesnulé mamince, cítila se zrazená a zklamaná, opuštěná a nechtěná. Měla velký problém chodit na hřbitov, vždy se celá rozklepala. Během společných konzultací s psycholožkou se nebála projevovat emoce. V krizovém centru objevili Natálčin talent pro hudbu i sport. Během spolupráce vymizely zlé sny, Natálka začala chodit s babičkou na hřbitov, někdy mluví jen tak se svojí maminkou a ví, že je to v pořádku. Umí víc přijímat babiččinu lásku, ví, že ji má někdo rád.
Příběh Natálky je jedním z mnoha, s nimiž se pracovníci krizového centra pro děti a rodinu setkávají. Jak a s čím Jihočechům v tomto zařízení pomáhají, přibližuje v rozhovoru ředitelka centra Iva Volfová.
Přispět na činnost Krizového centra pro děti a rodinu v Jihočeském kraji můžete i vy. Stačí si v Igyšti v českobudějovickém nákupním centru IGY od 1. listopadu zakoupit za 590 korun kalendář nazvaný eSENce ŽEN 2024. V něm se představuje 12 úspěšných Jihočešek, které v šatech od Terezy Sabáčkové zvěčnila fotografka Gabriela Kalista. Projekt eSENce ŽEN 2024 zaštítila českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová a podpořil ho i Českobudějovický deník, na jehož stránkách můžete číst příběhy žen z kalendáře. Stačí kliknout ZDE. Ředitelka Krizového centra pro děti a rodinu v Jihočeském kraji Iva Volfová je kalendářem nadšena. „Mám obrovskou radost, že nás paní primátorka navrhla jako organizaci, které půjde výtěžek z prodeje kalendáře. Moc si této podpory vážíme. Získané finanční prostředky bychom rádi využili k dalšímu navýšení kapacity psychosociální podpory pro děti a dospívající,“ řekla.
S jakými problémy se na vaše centrum Jihočeši nejčastěji obracejí?
V rámci registrované sociální služby krizová pomoc nabízíme podporu v životních situacích, které člověk subjektivně vnímá jako náročné nebo obtížné. Jedná se například o problémy ve vztazích, a to partnerských, rodičovských i vztazích mezi rodiči a dětmi. Pomáháme i v případech náhlých ztrát, ať už při rozvodech, rozchodech nebo úmrtí blízkého člověka. Může jít i o ztrátu zaměstnání nebo závažné onemocnění. Pomoc poskytujeme i obětem trestných činů. V našem centru nabízíme bezpečné prostředí ke sdílení emocí i informací. Obrátit se na nás může kdokoliv bez rozdílu věku, také samotné děti nebo dospívající, pokud je něco trápí. Služba je bezplatná a na přání klienta může být i anonymní. Máme také pověření k výkonu sociálně právní ochrany dětí.
Jakým způsobem pomáháte? Je to tradiční forma osobního kontaktu klienta s terapeutem, nebo jde i o jiné metody?
Služba je ambulantní nebo terénní. Nejčastěji pomáháme při osobních konzultacích přímo v našem centru. Je možné přijít rovnou bez objednání v provozním čase centra, to ale nemusíme mít zrovna kapacitu, proto je lepší se předem telefonicky nebo e-mailem objednat. Od covidu může konzultace probíhat i online formou, ale raději preferujeme v případě krizové intervence osobní kontakt. Naším oblíbeným nástrojem je terapeutické pískoviště, které se hodně osvědčuje při práci například s traumatizovanými dětmi.
Představte tým centra. S kým se ti, kteří vyhledají vaši pomoc, setkají?
Náš tým tvoří sociální pracovníci a psychologové, velká část odborných pracovníků má zároveň absolvovaný dlouhodobý psychoterapeutický výcvik. Všichni máme také výcvik v krizové intervenci a psychosociální první pomoci. Dbáme na vysokou profesionalitu našich služeb, všichni se dále vzděláváme a školíme. Kvalita je pro nás hodně důležitá. Neméně důležitá je týmovost, vzájemná podpora a sdílení, důraz na supervize a psychohygienu, tedy sebepéči. Jinak by nešlo zvládat tak složité situace a případy, které musíme denně řešit. Máme skvělý tým, nyní je nás deset včetně projektové manažerky a dvou ukrajinských psycholožek.
Převažují mezi vašimi klienty dospívající, nebo lidé v aktivním věku, případně senioři?
Úplně nejvíc máme dětí a dospívajících, kteří vykazují nějaké psychické obtíže.
Proč právě v této věkové skupině je nejvíce lidí, kteří potřebují pomoci?
Po covidu se počty dětí a dospívajících, kteří trpí psychickými obtížemi, hodně zvýšily. A zhoršila se bohužel i závažnost samotných psychických obtíží. Dnes máme na denním pořádku dětské a dospívající klienty, kteří se sebepoškozují nebo trpí poruchami příjmu potravy. Často řešíme také úzkosti dětí, nebo poruchy nálad. Bohužel také velmi narostl počet dospívajících, kteří uvažují o smrti, nebo již mají sebevražedný pokus za sebou. Přebíráme je z dětské kliniky nebo psychiatrické nemocnice. Stane se, že v jeden den pracujeme nezávisle na sobě i s více dospívajícími, kteří mají sebevražedné tendence. To před covidem nebylo.
Zmínila jste nárůst počtu případů sebepoškozování. Čím je to dáno?
Příčin je více. Internet a zejména sociální sítě jsou plné možností a návodů, přímo se tam objevují výzvy, děti si dávají mezi sebou tipy. Také jsme se u našich klientů setkali s velmi nebezpečnou aplikací, která měla od sebepoškozování pomáhat, ale působila přesně opačně. Pokud se objeví sebepoškozování v kolektivu, je vysoce pravděpodobné, že se v něm bude rychle šířit formou nápodoby. Celkově jsou dnešní děti a dospívající pod velkým tlakem, ale rodiče ani škola je neučí s tím tlakem pracovat. Děti a dospívající tak nemají osvojené zdravé seberegulační mechanismy, chybí jim pozitivní zdroje a velmi často bohužel i podpora právě rodičů. Rodiče nemají na děti čas, a tak je nechávají s falešným pocitem bezpečí v dětských pokojích trávit mnoho hodin právě na sociálních sítích. Sebepoškozování se pak může ukázat jako snadný a dostupný nástroj – jako patologický sebedestrukční ventil, jak negativní emoce upustit. K velkému tlaku a nejistotě ve společnosti přispívají bohužel i média, která chrlí v přímém přenosu samé negativní zprávy a narušují dětem a mladým lidem pocit bezpečí.
S jakými problémy se na vás obracejí lidé v produktivním věku a senioři?
U těchto věkových skupin řešíme nejčastěji vztahovou problematiku – partnerské neshody, neshody ve výchově dětí, mezigenerační neshody ve výchově, rozchodové a porozchodové konflikty mezi rodiči, které se týkají například komunikace o potřebách dětí nebo nastavení kontaktu s dětmi po rozchodu. Setkáváme se bohužel i s manipulacemi dětí a bránění v kontaktu druhému rodiči.
Je pomoc, kterou nabízíte, pro klienty bezplatná? Jaké jsou zdroje financování činnosti centra?
Ano, pomoc je pro klienty bezplatná. Jsme nestátní nezisková organizace, veškeré finance na náš provoz si musíme tedy zajistit sami. Jedná se zejména o prostředky ze státního rozpočtu, z rozpočtu Jihočeského kraje a města České Budějovice. Využíváme také dotační programy grantových nadací, díky nimž navyšujeme stále nedostačující kapacitu služby. Bohužel systém financování je nastaven tak, že z roku na rok nemáme jistotu, jestli peníze na provoz seženeme a zda budou v odpovídající výši.