Návrh, na němž se podílel Václav Chmelík z českobudějovické nemocnice, se stal vzorem i pro další kraje.
V Česku je 277 potvrzených případů prasečí chřipky, na jižní Čechy připadá 19 onemocnění a 89 podezření. „Tento počet není prozatím nijak alarmující. Obávat se chřipky, která nám hrozí pandemií, je možné tehdy, když je virus dostatečně přizpůsoben na člověka a umí škodit jeho buňkám,“ uvedl primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík.
Vakcín je podle vedení kraje dostatek. Náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Ivana Stráská upřesnila, že už v této chvíli by pokryly nákazu u pěti procent obyvatel.
„Plán přesně postihuje všechny cílové skupiny a navozuje scénáře, jak postupovat, když pandemie propukne: jak akutní bude, i jakou skupinu obyvatel bychom měli naočkovat první,“ popsal hejtman Jiří Zimola.
I proto byl jihočeský návrh krizového plánu vyhodnocen jako nejlepší příprava pro pandemii v celé zemi a ostatní kraje se podle Stráské od jižních Čech při tvorbě podobných plánů inspirovaly.
Jedním z Jihočechů, které nemoc postihla, je osmnáctiletý středoškolák z Č. Budějovic. Po návratu ze zahraničí dostal chřipku. Cítil se slabý, bolely ho klouby, svaly a teplotu nejdříve léčil paralenem.
Běžné prášky však nezabíraly a teplota se pohybovala kolem 39 stupňů. „Asi po čtyřech dnech začala pozvolna klesat. Zhruba po deseti dnech jsem se z toho vyležel,“ vzpomíná mladík, který nechtěl být jmenován.
Jeho otec však poslal syna na vyšetření do nemocnice. Tam zjistil, že má virus prasečí chřipky H1N1. Přesto zůstal poměrně klidný.
„Ani doktoři mi nepředepsali nějaké speciální léky. Pouze mi doporučili zůstat doma, dokud se nezotavím,“ doplnil student.