Příjemného překvapení se v těchto dnech dočkají návštěvníci Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Ještě před dvěma týdny ošetřovatelé tvrdili, že noví krokodýli nilští letos zřejmě vůbec nebudou k vidění, teď se ale jeden z nich usídlil v expozici Malá Afrika. Do výběhu se vydal sám.

„Když jsme v zázemí spojili bazény obou krokodýlů, samice začala samce trochu obtěžovat, protože poprvé po letech byla s druhým zvířetem. On to nesl nelibě a navzdory nepříliš teplému počasí před ní prchnul, ze zázemí prošel spojovací chodbou do expozice,“ popsal zástupce ředitele zoo Roman Kössl.

Téměř dvoumetrový samec nyní venku i nocuje. Po ránu většinou vleze do vody, poté ulehne na pláž, kde čeká na slunce. Podle Kössla může krokodýl ve výběhu zůstat ještě několik dnů, záleží především na počasí. Ošetřovatelé předpokládají, že až mu bude chladno, vrátí se sám do vyhřívané ubikace. Tam by měl se svou partnerkou strávit celou zimu, ven se oba přesunou zase až v letních měsících.

Ke krokodýlům nilským přibyly v úterý do africké expozice další přírůstky. Ze Dvora Králové se na jih Čech přestěhoval marabu africký. Tento velký čáp dorůstá do výšky přes 150 centimetrů a má rozpětí křídel okolo tří metrů. Obvykle se jedná o společenského ptáka, který hnízdí v koloniích, marabu v Zoo Ohrada je však poněkud zvláštní. „Nesnese se s ostatními čápy, dokonce v minulosti zabil dvě samice, takže tu bude sám. Měl by jenom dotvořit atmosféru africké expozice, nepočítáme s tím, že bychom marabu rozmnožovali,“ vysvětlil Kössl.

Druhou novinkou jsou kladivouši, přibližně 50 centimetrů velcí ptáci příbuzní volavkám. „Jejich jméno vychází z tvaru hlavy. Mají takovou chocholku, která vypadá jako kladivo,“ popsal Kössl.

Kladivouši žijí jižně od Sahary, na Madagaskaru a také jihozápadě Arabského poloostrova. Obvykle obývají bažinatá území se stromy vhodnými ke hnízdění. Právě hnízda kladivoušů jsou podle Kössla velice zajímavé. „Vzhledem k velikosti těchto ptáků bývají opravdu obrovská. Jsou z větví a bláta a mívají průměr až jeden a půl metru,“ vysvětlil.

Také kladivouši přišli na jih Čech ze Dvora Králové. Tato zoo se totiž specializuje na Afriku. Ošetřovatelé z Ohrady tu při poslední návštěvě domluvili už i nákup dalšího zvířete. V příštím roce by si měli vyzvednout gazely dama.