Jak resuscitovatNejprve je třeba zjistit, jestli člověk reaguje. Zkusíme ho tedy oslovit, když neodpoví, přejdeme k dotyku. Když i to je bez odezvy, je třeba zjistit, jestli dýchá. To je možné i pouhým pohledem. Uvidíme, že se mu zvedá hrudník.

Pokud tomu tak není, je nutné okamžitě zahájit resuscitaci. Zraněného položíme na záda, lehce mu zakloníme hlavu, pak začneme stlačovat hrudník, zhruba mezi prsními bradavkami, a to stokrát za minutu.

V resuscitaci pak pokračujeme, dokud nezačne dýchat sám, nebo nepřijede vůz záchranné služby.

„Naučil jsem se tu dneska docela zajímavé věci," hodnotil událost Daniel Hořčík ze ZŠ Dukelská. „Už vím, jak poskytnout první pomoc," dodal.

„Nejvíc nás bavilo tlačit na hrudníky a docela nám to 
i šlo," pochvalovali si kluci ze ZŠ Dukelská. „Je to ale docela namáhavé. Kdybych to měl dělat stokrát za minutu, tak nevím,"  zapochyboval o sobě Filip Kysel, šesťák ze ZŠ Dukelská.

„Chceme oslovit především děti a poučit je o tom, jak důležité je umět poskytnout první pomoc. A to zejména v těch případech, kdy dojde k selhání oběhu," řekla k akci Petra Kafková, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.

Událost se setkala 
s nadšením nejen ze stran dětí a vyučujících, ale i samotných záchranářů. „Osvěty v té první pomoci je pořád poměrně málo," řekl Milan Pena ze záchranné služby.  „Fajn je, že se to mezi laickou veřejnost nějak dostane, myslí si.

„Oni tak získají povědomí o tom, že můžou zachránit život. Laik je nejdůležitější v tom prvotním řetězci, aby zavolal a pomohl na místě, než my přijedeme,"dodává Milan Pena.