„Předložili jsme si vzájemně už podmínky, za kterých by bylo schůdné formování možné budoucí koalice. My nehodláme překročit mez, kterou je spolupráce s komunisty. Podmínky ČSSD projednáme v našem klubu a v závěru týdne se sejdeme k dalšímu jednání,“ uvedl ke schůzce dosavadní hejtman Jan Zahradník.

Jeho slova potvrzuje i českovelenický starosta a zároveň člen vyjednávacího týmu ČSSD Jaromír Slíva: „Bylo by spíš překvapením, kdyby ODS s podmínkou nespolupracovat s komunisty nepřišla. Jednali jsme s oběma stranami, ale rozešli jsme se bez dalších závěrů.“ Doplnil, že o předložených podmínkách budou v klubu ČSSD jednat ještě tento týden. Podle Slívy však nechce vítězná sociální demokracie vyjednávání oddalovat.

Komunisté podle slov lídra Petra Braného jednoznačně vítězi voleb odmítli tichou podporu. „Původní návrh, že by v radě kraje zasedli čtyři zástupci ČSSD, čtyři lidé za ODS, dva komunisté a jeden zástupce KDU–ČSL, už není ve hře. Je na jednání ČSSD a ODS, zda se shodnou na jiné personální variantě a sladí programové záležitosti. Pokud ano, utvoří spolu koalici, v opačném případě připadá v úvahu spojenectví s námi,“ naznačil první muž jihočeských komunistů. Dodal ale, že v tom případě bude trvat na nízkém počtu uvolněných radních a stanovení časových limitů pro splnění slibů.

Bez ohledu na výsledky vyjednávání je již dnes jasné, že se ustavující schůze nového zastupitelstva nemůže konat v nejkratším možném termínu. Krajský soud se totiž musí zabývat návrhem na neplatnost hlasování, kterou podal volič z okrsku Lhenice 2. Poukazuje na nepřesné sečtení přednostních hlasů.

Prostou logikou lze vyvodit, že musí jít o preferenční hlasy některé ze slabších stran, a stížnost tak nemůže mít praktický význam pro samotné výsledky voleb. „Návrh má dopad časový, nyní má soud dvacetidenní lhůtu na rozhodnutí. Ustavující zastupitelstvo musí být pak svoláno do 15 dnů od chvíle, kdy verdikt soudu nabude právní moci,“ vysvětlil vedoucí odboru legislativy a vnitřních věcí krajského úřadu Petr Holátko.

Politici ale průtahy nechápou jako oddechový čas využitelný na další jednání. „Dříve než v polovině listopadu by se ustavující zastupitelstvo stejně nesešlo,“ shodují se.