„Ležela jsem zrovna v posteli a dívala se na film. Měla jsem otevřené okno a najednou vlétla dovnitř žhavá koule, která vypadala jako prskavka,“ popisuje jednadvacetiletá studentka třetího ročníku Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity Klára Slabyhoudková svůj neobvyklý zážitek, který se jí přihodil v pondělí v poledne.

Rána jako z děla

Během bouřky a průtrže mračen, která tou dobou v krajském městě byla, totiž vletěl do studentského bytu v Branišovské ulici kulový blesk. „Holky mají v okně anténu, ta ho asi přilákala,“ domnívá se jeden z obyvatel bytu Lukáš Kopecký.

Poté, co vletěl kulový blesk dovnitř, prolétl chodbou, kde udeřil v rohu do částečně odkrytých kabelů. „Stál jsem zrovna pod tím místem. Padla rána jako z děla, v první chvíli jsem myslel, že nám padá střecha,“ vzpomíná student Lukáš Kopecký. Když proletěl kulový blesk chodbou, rozdvojil se. Jedna jeho část vyletěla otevřeným oknem ven, druhá se dostala do kuchyně, kde udělala velkou díru ve stropě.

„Odnesly to dvě televize a bojler. Shořel nám také router k internetu. Půl dne jsme navíc byli bez elektriky,“ říká další ze studentů Lukáš Bláža. Škody v bytě nahlásili nájemníci okamžitě svému domácímu, který je předal pojišťovně. Úder blesku vyhodil v domě také pojistky. Jejich dvířka se po té ráně ocitla až na druhé straně ulice.

Řádění kulového blesku ve studentském bytě si naštěstí nevyžádalo žádné zranění ani větší materiální škody.

„Ty škody, které tento neobvyklý blesk napáchal, jsou celkem zanedbatelné. Nejdůležitější je pro nás to, že se nám nic nestalo,“ uzavírají studenti.