Jihočeská televize připravuje charitativní akci s názvem Srdce Jihočeské televize. Letošní ročník nese podtitul Den pro autisty s jihočeskými návrháři.

Do akce se zapojí celkem sedm jihočeských módních návrhářů a studií, kteří pro tuto akci připravili sérii modelů. Ty bude možné zakoupit za speciální prodejní cenu a zároveň tím podpořit dobrou věc.

Výtěžek z veškerého prodeje totiž ve spolupráci s Charitou České Budějovice získá spolek Autisté jihu. Ten poskytuje účinnou pomoc rodinám, pečujícím o dítě 
s autismem na území Jihočeského kraje.

V březnu budou ve vysílání Jihočeské televize i na stránkách jihočeských Deníků představeni jednotliví návrháře a studia.

Modely budou zároveň 
k vidění v druhé polovině března v českobudějovickém IGY Centru.

2. dubna od 17 hodin v rámci Mezinárodního dne autismu si budou moci zájemci modely vyzkoušet a za přítomnosti návrhářů zakoupit.

Zde sídlí spolek Autisté jihu, který spolu s českobudějovickou organizací Auticentrum, o.p.s., poskytuje služby dětem a dospělým s autismem a jejich rodinám. Právě spolek Autisté jihu se v letošním roce rozhodla podpořit i Jihočeská televize v rámci charitativní akce Srdce Jihočeské televize.

Do akce se zapojí celkem sedm jihočeských módních návrhářů a studií, kteří pro tuto akci připravili sérii modelů. Modely budou k vidění od poloviny března v českobudějovickém IGY Centru. Na Mezinárodní den autismu, který připadá právě na 2. duben, si pak budou moci zájemci modely v IGY Centru vyzkoušet a zakoupit.

„Náš spolek vznikl v roce 2010 díky aktivitám rodičů dětí s různými poruchami autistického spektra," vysvětluje Andrea Jurásková. „Úplně původně se sešlo pár rodičů, kteří se cítili izolovaní s autistickým dítětem a potřebovali si vyměňovat si zkušenosti s jinými rodiči v podobné situaci," vysvětluje členka spolku Autisté jihu.

Také Andrea Jurásková má totiž zkušenosti s výchovou dítěte s poruchou autistického spektra. „Dnes už naštěstí existují různé speciální školy a školky pro autistické děti, takže většina rodičů může chodit do práce," vypráví Andrea Jurásková.

„Den u nás vypadá hodně podobně jako
v normální rodině, dítě jde do speciální školy. Jiné to je ale odpoledne. Musí se třeba dodržovat určitá pravidla, která jsou z důvodu postižení dítěte pevně daná," a dodává, že speciální školy a školy navíc nejsou v každém městě, takže mnoho času stráví rodiče i dojížděním.

Spolek v budově ZŠ a ZUŠ Bezdrevská funguje od pátku do neděle, od pondělí do čtvrtka je pak v těchto prostorách poskytována sociálně aktivizační služba s nabídkou terapeutických a zájmových činností pro osoby s autismem, kterou zajišťuje obecně prospěšná společnost Auticentrum.

„O víkendech náš spolek organizuje různé odlehčovací tábory či společná setkání rodičů i sourozenců. Pořádáme ale třeba i letní tábory," doplňuje Andrea Jurásková.

V současnosti navštěvuje spolek přibližně padesát rodin dětí s autismem.