Na náměstí Přemysla Otakara II. v sousedství Černé věže bude dnes od 10 do 17 hodin postaven stánek, kde zdravotnice jednak poskytnou informace o škodlivosti kouření a o možnostech odvykání a pak také nabídnou zájemcům dotazník týkající se kouření. „Po vyplnění dotazníku získají všichni za odměnu volnou vstupenku na Černou věž, aby si mohli během výstupu ověřit kapacitu svých plic a fyzickou kondici,“ řekl náměstek primátora Rudolf Vodička. Navíc ten, kdo odevzdá jednu celou cigaretu, dostane žvýkačku jako náhražku.


Během Dne bez tabáku bude zároveň vyhlášen vítěz soutěže pro kuřáky s podtitulem „Kdo přestane, vyhraje“, do níž se přihlásilo celkem pět žen. Jejich úkolem bylo od 2. května minimálně celý měsíc nekouřit, což bylo po uplynutí doby ověřeno i laboratorně.


„Soutěž vyhrála dvaatřicetiletá žena z Českých Budějovic, která dříve kouřila asi krabičku cigaret denně,“ uvedla mluvčí magistrátu města Jitka Welzlová a dodala, že náměstek primátora Rudolf Vodička dnes krátce před 14. hodinou vítězce předá cenu v podobě poukázky na sportovní zboží v hodnotě 1000 korun. Pět set korun dostane i svědek, který na soutěžící dohlížel a byl jí morální oporou.