Zanechává za sebou větší nebo menší škody, ale všude budí obavy. Kůrovec. A každý rok čeká lesníky nové kolo nekončícího zápasu.

Bojují s ním majitelé velkých i malých lesů. „Zatím to bylo zbržděné počasím, objevily se jen jednotlivé souše,“ popsal současný stav v porostech, které spravuje obec Kamenný Újezd, Jaromír Metrlík. K menším vlastníkům patří i Chrášťany, kde káceli kvůli škůdci v obecních lesích už vloni.

Doslova ve velkém stylu však musí do boje proti kůrovci vytáhnout hlubočtí lesníci. „Do května jsme letos položili čtyřicet otrávených lapáků,“ říká Jan Zasadil, hlubocký lesní správce Lesů ČR.

Lapáky jsou stromy, které jsou ponechané na zemi, aby lákaly svou vůní kůrovce k náletu. Když kůrovec ležící stromy napadne, oloupe se kůra i s jedinci škůdce v různé fázi vývoje. Kromě „otrávených“ lapáků letos hlubočtí lesáci položili do května ještě 1733 kusů běžných lapáků.
Také rozmístili ve svých lesích 271 kusů feromonových lapačů. Tmavých plochých zařízení, zavěšených v úrovni ramenou dospělého člověka.

Ta lákají kůrovce pomocí speciální chemické sloučeniny a v pravidelném intervalu se sleduje počet jedinců spadlých do zásuvky na dně lapače.
Kdyby se přehouplo množství škůdce přes kritickou hranici, nasadí lesáci další lapače nebo lapáky. Zatím se ale v letošním roce jedná o „normální“ stav. „Není to tak, že bysme to neměli v ruce,“ konstatoval Jan Zasadil.

Kůrovec je přirozenou součástí lesního života, jen se nesmí přemnožit, jako se to stává například po větrných kalamitách. „Na Lesní správě Hluboká jsme v loňském roce zpracovali 7 533 metrů krychlových kůrovcové hmoty,“ zmínil Zasadil ale poznamenal, že z uvedeného množství tvořily přes polovinu hmoty lapáky, více než 4000 krychlových metrů. Celkem nastražili vloni zaměstnanci Lesní správy Hluboká 3 542 kusů lapáků. Instalovali také 371 kusů lapačů.

Kůrovec dokonce zahrozil i v Českých Budějovicích. „Jde však o ojedinělé případy, které jsou individuálně řešeny a rozhodně se nejedná o rozsáhlejší napadení,“ zdůraznila tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová