„V lesích v naší správě bylo dosud položeno více než sto tisíc lapáků, záměrně pokácených zdravých stromů, které jsou pastí na kůrovce,“ popsal obranný protiútok lesáků Ladislav Půlpán, vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů České republiky, s. p.


Společnost se stará v rámci republiky přibližně o dvě třetiny lesů. V jejích porostech je připraveno i 40 000 feromonových lapačů, tedy zařízení, která vábí škůdce na zvláštní chemickou sloučeninu.


Rychle pokračuje i likvidace polomů. „Zatím je to dobré máme zpracováno čtyřicet pět tisíc kubíků. Předpokládáme, že likvidaci kalamity dokončíme v zákoných termínech,“ řekl včera ke stavu v lesní správě Hluboká Jan Zasadil.


Lapáků zde mají položeno asi 880 a lapačů dali do terénu 230. „Některé lapáky už jsou plné, podle síly prvního náletu škůdce budeme přikacovat další lapáky,“ dodal Zasadil s tím, že první generace kůrovce už vlétla do polomů.


Kůrovec vyhledává oslabené dřevo, například kalamitní, které mu hůře odolává, ale při přemnožení může těžce postihnout i zdravé porosty. Toho se lesníci obávají a například i zákon ukládá vlastníkům nebo správcům lesů odstranit polomové dřevo z lesa do konce května nebo června, podle nadmořské výšky.


Letošní kalamita však není tak rozsáhlá jako loňská a krajský inspektorát Lesů ČR čeká, že v jeho porostech budou všechny polomy včas zpracováno a odvezeno.


Vhod přišlo lesníkům i chladnější a vlhčí počasí posledních dnů, které může trochu prospět porostům v boji se škůdcem. „Stromy se mohou lépe bránit napadení,“ zmínil Ladislav Půlpán.


Položené lapáky i lapače se kontrolují přibližně jednou za týden až deset dnů. Ke slovu se dostaly i otrávené lapáky. Dotykový jed zneškodní kůrovce, sotva se do dřeva pustí. Lesáci a další vlastníci a správci lesů však nebojují jen s kůrovcem, ale i s pohybem cen kulatiny. O těch se dočtete více ve středečním ( 21. 5.) vydání Českobudějovického deníku.