„Město již program, který organizuje, tedy oblíbený přílet anděla a rozsvěcení vánočního stromu, zrušilo. Omezovat či rušit adventní trhy však v pravomoci město nemá,“ uvedl v této souvislosti ve středu primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda. „Tyto akce se mohou v současné chvíli zrušit zásahem krajské hygienické stanice, nebo celoplošným opatřením,“ vysvětlil. Dodal, že lze očekávat, že k tomu dojde.

S ohledem na epidemiologickou situaci a v zájmu ochrany zdraví návštěvníků i účinkujících bude živý kulturní program Českobudějovického adventu pro první týden od 26. listopadu do 2. prosince nahrazen audiovizuální formou programu s reprodukovanými hudebními bloky. Doprovázet je bude tematická projekce na obrazovce adventního pódia. „O podobě živého kulturního programu Českobudějovického adventu na další týdny budeme rozhodovat na základě vývoje situace a platných hygienických opatřeních,“ řekla jednatelka pořadatelské společnosti Art4promotion Lenka Střítecká.

Online reportáž

S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci a nejistou předpověď na další týdny ruší adventní program i kasteláni jihočeských hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu. Přístupné zůstanou pouze svátečně vyzdobené zimní trasy památek s celoročním provozem.

Kromě adventních prohlídek zámeckých interiérů byly zrušeny i venkovní akce, včetně oblíbených trhů na nádvoří jindřichohradeckého zámku.

Zájemci budou moci vyrazit na prohlídky zámku v Třeboni, na temperovanou trasu na Hluboké a v prosinci i do Nových Hradů. Poprvé bude otevřen zámek ve Vimperku.

V jihočeských nemocnicích je nyní 402 pacientů s koronavirem, z nichž je 290 seniorů nad 65 let. Na lůžkách JIP a ARO leží s covidem 51 lidí. Nejvíc hospitalizovaných s tímto onemocněním je v českobudějovické nemocnici, a to 184.