Na vině je zřejmě fakt, že se lidé kvůli chybně uvedenému účtu na některých složenkách bojí poslat peníze převodem či z pošty a raději chodí zaplatit osobně na finanční úřady. Jejich pokladny budou od příštího týdne otevřené denně.

Čekání kvůli dvěma korunám vzdali

Většina takové fronty pamatuje kvůli banánům, že ale v pondělí až čtyřicet minut stáli kvůli tomu, aby státu zaplatili daň z nemovitostí, mnohé převážně seniory zaskočilo.Důchodce Jan Šulista s manželkou snahu vystát frontu dokonce vzdal. „Daň z nemovitosti jsme zaplatili už v březnu podle loňské složenky, jenže teď jsme zjistili, že to letos dělá o dvě koruny víc. Přišli jsme to doplatit, ale stát tady hodinu kvůli dvěma korunám je strašné, to snad uděláme líp, když to zaplatíme na poště a přidáme dvacet korun za složenku," krčili rozhořčeně rameny.

Podcenit směšný dluh ale Šulistovi rozhodně nechtějí. „Dokonce jsem si vystřihl z novin článek o případu, kdy někdo dlužil pár halířů a dostal se kvůli tomu do exekuce, teď musí splatit skoro dvacet tisíc," poukazuje Jan Šulista na odstrašující případ, který rozhodně nehodlá následovat.

Právě z obav, že by peníze kvůli chybě na složenkách doručovaných v dubnu nemusely dorazit na správný účet, lidé vzali útokem pokladny finančních úřadů. Ty jsou zatím otevřené jen dva dny v týdnu. Od 20. května sem ale budou moci poplatníci chodit uhradit daň každý pracovní den.

Na zaplacení daně z nemovitostí mají všichni vlastníci čas do 31. května. Složenku s potřebnými údaji dostane každý nejpozději týden před tímto datem.

„Nejpohodlnějším způsobem placení daně je bezhotovostní převod částky na bankovní účet finančního úřadu nebo platba daně poštovní složenkou na kterékoliv poště," doporučuje mluvčí Finančního úřadu pro Jihočeský kraj Jana Králová s tím, že zvláštní pozornost je třeba věnovat správnému zadání nového bankovního spojení. V Jihočeském kraji je správné číslo pro platbu daně z nemovitostí 7755 77627231/0710.

Kdo zadal příkaz k úhradě nebo zaplatil složenku na poště s chybným číslem účtu, nemusí se bát, že o peníze přijde. Transakci nelze provést a pošta či banka peníze vrátí.