Říká, že zbytečně ztratil dvacet let svého života. Šestatřicetiletý Jihočech byl od puberty závislý na drogách. Neměl trvalé bydliště, několikrát seděl ve vězení, prodělal všechny typy žloutenky. Nyní se rozhodl svůj život změnit. Má silnou motivaci a jako mnoha dalším mu také pomáhá kontaktní místo občanského sdružení Prevent v Českých Budějovicích.

„Sklony k drogám jsem měl asi vždycky, ale netušil jsem, jak bude snadné do toho spadnout. Začal jsem s alkoholem 
a marihuanou, od osmnácti jsem užíval pervitin, později 
i heroin. Odešel jsem od mámy, žil ve squatech ze dne na den, nic nebylo trvalé," vypráví. Po letech si ani nedokáže vzpomenout na detaily, ví jen, že se ocitl v koloběhu, jehož jediným smyslem bylo sehnat drogu.

Aby to dokázal, často kradl. Pětkrát kvůli tomu skončil ve vězení, odseděl si celkem čtyři roky. Se závislostí přišly také zdravotní problémy, především žloutenka z nečistých jehel. Teď se však muž, který se po letech v Praze vrátil do Českých Budějovicích, rozhodl se vším skoncovat. „Člověk musí chtít sám, jinak  to nemá cenu. Já mám přítelkyni se dvěma dětmi, mám je rád, to je silná motivace," vysvětluje.

Začal tedy navštěvovat kontaktní centrum Prevent. Jeho služby si pochvaluje. „Pomáhají mi tady na maximum. Vyřídili mi doklady i sociální pojištění, což jsem samozřejmě vůbec neměl. Než jsem si našel bydlení, tak jsem sem také denně chodil vysprchovat se a vyprat si věci. Je to fajn servis," popisuje.

Podle kontaktního a sociálního pracovníka Preventu Tomáše Huba využívá tyto služby řada drogově závislých. Kromě místnosti, kde si mohou dát polévku nebo kávu, ohřát se 
a využít sprchu či pračku, mají k dispozici takzvaný výměnný program. „Jednou z našich hlavních činností je výměna injekčního materiálu. Chceme, aby se ti lidé fyzicky úplně neoddělali a jednou se třeba mohli vrátit k normálnímu životu," dodává Tomáš Hub.

Dále Prevent nabízí zdravotní ošetření menších ran, pomoc s vyřizováním dokladů či registrací na úřadu práce, zprostředkování nástupu do léčebny i různé konzultace. Občanské sdružení navíc nepůsobí jen v Českých Budějovicích, má kontaktní centrum ve Strakonicích i Prachaticích, zřizuje také například nízkoprahové zařízení v Blatné.