Na některých rybnících v regionu klesá kvůli vedru a suchu hladina doslova před očima. Oproti běžnému stavu je nižší o třicet i čtyřicet nebo padesát centimetrů. A firmám, které se starají o šupinaté obyvatele vodních ploch, to způsobuje pořádné starosti.

Novohradští rybáři už museli sáhnout k záchranným akcím. Mimořádné sucho a horko snížily hladinu v některých malých rybnících natolik, že začaly nucené výlovy. Ryby je třeba přesadit do jiných vodních nádrží, jinak by jim hrozilo uhynutí. „Musíme ryby slovit, nic jiného nám nezbývá," říká Lubomír Zvonař, ředitel Rybářství Nové Hrady. „Je to výjimka, za poslední léta jsme nic takového nedělali. Malé rybníky s nedostatečným přítokem trpí nedostatkem vody," říká Lubomír Zvonař a dodává, že nepamatuje, že by nejméně v posledních deseti letech bylo třeba ryby podobným způsobem zachraňovat.

Sítě Novohradští zatáhnou na Suchém a Vydýmači u Suchdolu nad Lužnicí a také na Farském rybníku u Žumberku. Obsádka na těchto nádržích je podle Lubomíra Zvonaře do tisíce kaprů.

Jinak se s úhynem novohradští rybáři moc nepotýkají. Museli ale třeba omezit krmení, aby se u šupináčů snížila spotřeba kyslíku. A i když je vody málo, z některých výše položených rybníků v soustavách přesto upouštěli vodu, aby zlepšili situaci ve více ohrožených nádržích. Dalším opatřením je nasazení čeřidel vody. Dá se čekat, že letní problémy se odrazí i v podzimních výlovech.

Podle Lubomíra Zvonaře hrozí, že na rybnících, kde je nejméně vody a nejvíce bylo třeba omezit krmení, budou váhové přírůstky u tříkilových kaprů zhruba o 20 40 dekagramů nižší, než by bylo obvyklé.

Ředitel novohradských rybářů k tomu připomíná, že problémy s vodou byly i vloni a ryby si sebou nesly nechtěné manko, které se teď nepříjemně nasčítá. Smůla je, že když podzimní deště naplnily nádrže a zvedly hladiny, tak letos přišlo znovu sucho a navíc i vedro.

Násada, která se na podzim nebude lovit pro vánoční prodej, by ale neměla být ohrožena před zimou nízkou váhou. Tak špatná situace zase není a ryby také budou mít dost času potřebné zásoby nabrat třeba i v říjnu. „Vloni jsme krmili až do listopadu. Podzim je teprve před námi. Zásoby si ryby začnou zakládat až v podzimním období. Příroda si vždy nějak poradí, někde ubere, někde přidá," říká Lubomír Zvonař. Pro tržní kapry už ovšem bude v říjnu na nějaké nabírání váhy pozdě, to už zahajují cestu do sádek.

Se suchem a vedry se potýkají také hlubočtí rybáři, kteří hospodaří na 137 rybnících. I na mnohých z nich se totiž snížila hladina v důsledku tropických teplot o desítky centimetrů. „Na Dehtáři problémy se suchem nejsou," informoval Vladimír Kaiser, ředitel Rybářství v Hluboké nad Vltavou. „Co se ale týká ostatních rybníků, tak tam je to hodně špatné. Vzhledem k mělké vodě se rybník prohřeje rychleji a kyslík chybí," doplnil s tím, že nejhorší je situace u rybníků na Čakovsku a kolem Dehtáře.

„Jedná se o rybníky, které jsme lovili na podzim, a tak jim teď voda chybí," řekl ředitel hlubockého rybářství a dodal, že srážkový deficit je jednoduše znát. „Výpar dělá centimetr až dva denně," poznamenal Vladimír Kaiser.

Kvůli nízké hladině vody muselo být dokonce sloveno pět rybníků, a to těch, kde nejsou rybí obsádky. Jedním z nich je také rybník Hvězdář Velký, kam prakticky žádná voda nepřitéká.

„Dvakrát denně měříme obsah kyslíku ve vodě, nasadili jsme také veškerou provzdušňovací techniku v počtu 40 kusů," informoval o nutných opatřeních Josef Tůma, šéf rybniční soustavy. „Jsem tady 25 let ale takhle plošné sucho jsem nezažil," doplnil.

S větším úhynem ryb se ale hlubočtí rybáři na jednotlivých vodních plochách prozatím potýkat nemusejí. „Zatím je to sem tam nějaký ten kus, ale je to pouze lokální," poznamenal Vladimír Kaiser.