close Logo Deník na návštěvě. info Zdroj: Deník zoom_in

Slavnosti mrkve, které si už získaly ve Zlivi pevnou pozici, hodně proměnily vnímání letité, dříve ne zrovna v dobrém přijímané přezdívky Mrkvani pro obyvatele Zlivi a Mrkvanov pro samotné město.

Před časem pro Deník jedna z organizátorek slavností a zlivská rodačka Kristýna Vantrubová připustila, že to není tak dávno, kdy byli Zlivští na zmíněnou přezdívku tak trochu alergičtí. „Byly doby, kdy jsme se kvůli názvu Mrkvanov prali. Nesnášeli jsme ho, ale dnes se dokážeme k historii vrátit a z dříve nenáviděné přezdívky udělat přednost,“ dodala Kristýna Vantrubová.

Na Slavnostech mrkve tak najdete trička s mrkví, nafukovací balónky ve tvaru této zeleniny nebo spoustu jídel s mrkví, od zmrzliny přes zákusky až po placky. Dokonce i náušnice tu mají ve tvaru oranžového jehlanu se zelenou čupřinou.

O tom, jak město k přezdívce přišlo, se dodnes vedou spory. „Nejpravděpodobnější je verze, že byla kolem kostela políčka s mrkví, která dostávala místní děvčata věnem,“ uvedla Kristýna Vantrubová. Říká se, že jílovitá zlivská půda je málo úrodná, a tak lidé vsadili na jistotu, a nic jiného než mrkev nepěstovali.

Ve Vyprávění kapra Jakuba od Báry Stlukové ale získal název Mrkvanov poetičtější důvod. Hlubocký zahradník v pohádkovém příběhu prodal na budějovickém trhu zlivským obyvatelům osivo, když si chtěli ozdobit náves.

Z legrace a z letité řevnivosti mezi Zliví a Hlubokou nad Vltavou ale prodal pytlík se semínky mrkve a ne květin. Což ovšem kupujícím neřekl. Hlubočtí teď měli důvod k zábavě, jak se sousedé napálili, ale za rok se vše otočilo. Zlivští na dalším podzimním budějovickém výročním trhu prodali celý vůz šťavnaté mrkve a s úsměvem se pak ptali, jestli by nebyla další semínka, protože se tomu loňskému osivu na návsi ohromně daří…

A kolem kostela svatého Václava v centru města, kde dříve rostla mrkev, se i letos konaly slavnosti, které zeleninu připomínají. Podle starosty Radka Rothschedla bylo organizování této tradiční akce složité. „Pokud chcete objednat nějakou kapelu či vystoupení nějakého spolku, musíte to udělat zhruba rok předem. Při stále se měnících podmínkách pro pořádání akcí to byl opravdu oříšek,“ zmínil Radek Rothschedl. „Nakonec musím říct, že se nám akce vydařila,“ doplnil ale zlivský starosta.