Experti tu vyšetřovali především zástupcům starší generace zrak a radili, jak předejít makulární degeneraci, problémům zraku, které mohou vyústit až ve slepotu.


O tom, že snaha lékařů upozornit na riziko nevyléčitelného onemocnění sítnice padla na úrodnou půdu, svědčila nekonečná fronta zájemců o konzultaci. Táhla se až k eskalátorům. Pohovor a samotné vyšetření přitom trvaly sotva pár minut.


„Je to tu dlouhý, až mě braly křeče do nohou,“ přiznala nepříjemnou stránku čekání na vyšetření krátce předtím, než přišla na řadu, Miloslava Nídlová. „Nemyslím si, že bych patřila mezi rizikové skupiny, žiju docela zdravě, nekouřím. Spíš mi jde o prevenci, chci znát svůj zdravotní stav,“ vysvětluje důvod, proč radami lékařů nepohrdla. A nebyla zdaleka sama.


„Fronta je tu prakticky od rána,“ potvrzuje obrovský zájem veřejnosti Táťána Prokopová z pořádající agentury Omnimedia. „Tak velký zájem lidí nás docela překvapil. Ale je to dobře, že lidé tak spolupracují, vždyť jde o jejich oči,“ dodal Jan Šimek, lékař očního oddělení českobudějovické nemocnice, jenž ochotně s každým příchozím výsledky vyšetření zadního segmentu oka zkonzultoval.


Málokdo z příchozích se ale od něj dozvěděl nepříznivé zprávy. „Drtivá většina nálezů je příznivá, ale ojediněle zjistíme i počínající věkem podmíněnou makulární degeneraci. Pak doporučujeme základní opatření. Nutné je další vyšetřování a sledování pacienta, a to nejen ve specializovaných zařízeních, ale důležité je i samovyšetření, které člověk s pomocí speciální mřížky zvládne doma. Pokud je nález k tomu indikován, doporučíme i další léčbu,“ shrnuje doktor Šimek.


Ve vzniku onemocnění hraje roli celá řada faktorů. Tím hlavním je vyšší věk, vliv má ale i životní styl, hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, kouření. To vše může vyústit v problémy s ostrostí vidění a v horším případě i ve slepotu. Lékaři dnes dokážou počátek choroby zachytit již v okamžiku, kdy pacienti ještě nepociťují žádné příznaky. „Zpozornět a navštívit očního lékaře by měli ale v tom případě, že je obtěžují centrální výpady v zorném poli, pokřivení linií ve vnímaném obrazu, v pozdějších stadiích je to již pokles zrakové ostrosti,“ dodává MUDr. Šimek dobrou radu.

Makulární degenerace je nejčastější příčinou praktické slepoty ve vyspělých zemích. Makula je část sítnice zodpovědná za ostré centrální vidění. Pokud nevidíme ostře, nemůžeme číst, řídit, tedy žít samostatný plnohodnotný život. Sítnici oka dlouhodobě škodí nezdravý životní styl, nevhodná strava, nadváha, kouření a přímé sluneční světlo. V České republice trpí věkem podmíněnou makulární degenerací téměř půl milionu lidí. Ačkoliv je tato nemoc nevyléčitelná, existují možnosti, jak riziko onemocnění snížit. Patří k nim pravidelné prohlídky sítnice a včasná diagnostika, nekuřáctví, ochrana očí před přímým slunečním světlem a vysoké dávky antioxidantů, především karotenoidů luteinu a zeaxanthinu.