Tanci věnují všechen volný čas, sami vymýšlí choreografie a trénují už i další generaci. Teď navíc členové skupiny Budside z Českých Budějovic zaujali v soutěži Česko Slovensko má talent. I když jim diváci minulý týden neposlali dost hlasů k postupu do finále, stále mohou jít dál díky rozhodnutí poroty.

Nápad na účast v soutěži vzešel od vedení taneční školy Budside. Čtyři členové skupiny kvůli tomu zrušili jinou plánovanou akci a vyrazili na první casting do Prahy. „Jeli jsme tam s vystoupením, které předvádíme na maturitních plesech. Jen jsme ho trochu upravili. Museli jsme ho zkrátit na předepsané dvě minuty, takže jsme tam dali to, co je podle nás nejlepší," popisuje Marek Hlavatý.

Budside předvedli tanec ve stylu street dance, konkrétně funk style, který obsahuje například robotické pohyby. Na prvním konkurzu však ještě nebyla porota známá z televize. Nejprve totiž o soutěžících rozhoduje produkce. „Rovnou nám řekli, že je to dobré a že asi postoupíme. Poradili nám ale, abychom do vystoupení přidali něco, co zvedne diváky ze židle, něco, co znají a chytne je to za srdce," dodává Tomáš Šíma.

Pro další kolo proto Budside na závěr sestavy zařadili kroky od Michaela Jacksona. Před vystoupením trénovali, ale nebylo to příliš náročné. „Sestavu máme zaběhnutou, takže jsme spíš pilovali detaily, například aby všechny pohyby byly synchronizované," připomíná Štěpán Veselý.

Na casting s porotou, kterou tvoří Lucie Bílá, Leoš Mareš 
a Jaro Slávik, jeli budějovičtí tanečníci do Brna. Před samotným vystoupením museli dlouho čekat, než přijdou na řadu, ale vyplatilo se to. Porotci reagovali kladně. „Lucii se to líbilo. Leoš nám doporučoval, že by s námi měla tancovat holka, aby to bylo různorodější. Já ale myslím, že k našemu stylu by se to moc nehodilo," komentuje Štěpán Veselý.

Vystoupení vysílala televize tuto neděli. Členové skupiny tak poprvé měli možnost svůj výkon zhodnotit. „Viděli jsme tam chyby, ale spíš to byly takové detaily, jakých si všimneme jen my. Myslím, že pro diváky to bylo dobré," říká Tomáš Šíma. Na ulici v Budějovicích již jej také zastavila kolemjdoucí s tím, že skupině fandí. Budside se díky soutěži zviditelnili i na internetu.

Stávající čtyřčlenná sestava společně tancuje dva roky. Například Tomáš Šíma s Martinem Gálikem se ale znají mnohem déle. „Naše babičky bydlí vedle sebe a asi před deseti lety jsem tam viděl Martina, jak předvádí robotickou vlnu. Zdálo se mi to hrozně hustý, tak jsem se k němu přidal a na dvorku mezi slepicemi jsme dělali robota," vzpomíná s úsměvem. Poté začal chodit do taneční školy a postupně se seznámil s ostatními.

Budside tančí vždy podle vlastní choreografie. Na té se podílejí všichni členové. „Nikdy nekopírujeme, to je ve street dance největší potupa. Samozřejmě se inspirujeme, přebíráme základní prvky, ale snažíme se to dělat po svém, vytváříme vlastní sestavu," vysvětluje Tomáš Šíma.

Inspirací jsou přitom tanečníci jak z Čech, tak i ze zahraničí. Budside je sledují na různých akcích a především prostřednictvím internetu. Ten je také dobrým pomocníkem při hledání vhodné muziky.

Budside věnují tanci téměř všechen volný čas. Devatenáctiletý Marek Hlavatý musí koníček skloubit se školou, ostatní již se zaměstnáním. Přesto mají čas i na výchovu další generace. V rámci taneční školy totiž trénují děti. „Je docela zájem a každým rokem se zvyšuje. Zázemí máme v besedě 
a zrovna teď  jsou celý říjen nábory," doplňuje Tomáš Šíma.

To, zda budějovičtí tanečníci nakonec ještě postoupí do finále soutěže Česko Slovensko má talent bude jasné zhruba za měsíc. Zatím v televizi sledují jednotlivé díly. „Co jsem viděl, tak tam žádná jiná taneční skupina nebyla, tak by to možná mohlo vyjít," dodává Marek Hlavatý.

Čtěte také: Lucie uchvátila svým akrobatickým výkonem na tyči