Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli poslechu rozhlasu musel na 18 měsíců do vězení

Chrášťany - V době druhé světové války stačilo málo a člověk mohl jít do vězení. Jedním z důvodů pro zatčení a následný pobyt za mřížemi byl třeba i poslech zahraničního rozhlasu.

24.7.2015
SDÍLEJ:

Marie Koukolová musela po uvěznění svého manžela obstarávat hospodářství sama. Na fotografii je zachycena se svým osmiletým synem Karlem a se svou matkou Kateřinou Kabelovou.Foto: Archiv Karla Koukola

Také v Chrášťanech tak do vězení putovalo mnoho místních mužů, mezi nimi i hospodář Karel Koukol, který byl zatčen 21. září 1941 a 6. ledna 1942 byl odsouzen v Praze k 18 měsícům vězení. „Byla to nepředstavitelná situace. Maminka zůstala na všechny podzimní práce sama, k ruce měla pouze kočího Františka Doláka a služebnou, sestřenku Marii Buchtelovou," vypočítává Karel Koukol, syn uvězněného hospodáře.

Polovinu majetku hospodářství Koukolových navíc v době uvěznění hospodáře zabralo gestapo ve prospěch Velkoněmecké Říše. Na polovinu majetku jeho manželky pak byla uvalena nucená správa. „Maminka se musela řídit nařízeními německého správce. Vedla si pokladní deník, v místním obchodě pak byl založen sešit, do kterého se zapisovaly veškeré nákupy. Deník každý měsíc německý správce Willy Judefeind kontroloval," vysvětluje Karel Koukol.

  Karel Koukol z Chrášťan musel strávit celých 18 měsíců ve vězení. Důvodem byl poslech zahraničního rozhlasu.

Jeho otce mezitím umístili na Moravu, kde pomáhal budovat silnici pro muniční sklady. „Firma Polanský, která tu práci prováděla, umožnila vězňům tajně komunikovat se svými rodinami. Mohli jsme tatínkovi posílat třeba trvanlivé potraviny, ale i peníze nebo dopisy," vzpomíná Karel Koukol. Jeho otec ve vězení prodělal i těžký katar žaludku, při kterém zhubl až na 45 kilogramů. Tehdy prý už nevěřil, že se ještě někdy s manželkou a synkem živ setká. „Zachránili ho až v nemocnici kam ho převezl hodný německý lékař. Tatínek musel denně sníst tři lžíce práškového živočišného uhlí a nakonec se vyléčil. 21. března 1943 mu pak konečně vypršel trest a propustili ho z vězení ve Vídni," pokračuje ve vyprávění Karel Koukol.

Jenže ani po propuštění to Karel Koukol neměl lehké. Ocitl se v cizím městě, obklopen cizím jazykem a nevěděl, co dělat. Zkusil náhodně někoho oslovit a měl štěstí. Byl to vídeňský Čech a odpověděl mu česky. „Poradil mu, dokonce ho dovedl na vlakové nádraží Franze Josefa a ukázal mu, do kterého vlaku má nastoupit. Bylo to ohromné štěstí, které pokračovalo i ve vlaku. Zde mu zase pomohl průvodčí, který s ním vystupoval ve stejné stanici a dovedl mého otce do Vlastiboři. Zde totiž bydleli naši příbuzní, Dědičovi. Odtud pak druhý den pokračoval do Bechyně, kde už jsme na něj všichni čekali," vypráví dál Karel Koukol, který v době návratu svého tatínka chodil do třetí třídy.

I po návratu hospodáře na statek do Chrášťan ale pokračovala nucená správa. Povinnost vozit účetní deník ke kontrole nyní připadla právě jemu. Zároveň musel Karel Koukol počítat s různými kontrolami na svém statku. A s nimi přicházely i problémy. „Narodila se nám hříbata, pro která jsme museli zhotovit výběh. Jenže při kontrole se ukázalo, že výběh není tak velký jak si německý správce představoval," vzpomíná Karel Koukol. „Hříbata nám byla na jeho příkaz odebrána a převezena na statek Horní Bukovsko, kde sídlil náš německý správce. Později pak hříbata převezli až do Českých Budějovic," doplňuje Karel Koukol.

Na odvezená hříbata ale jeho otec nezapomněl. Hned po konci války, kdy se rodině navrátil do vlastnictví i zbytek hospodářství, se Karel Koukol začal shánět po zabavených hříbatech. „Zjistil, že nakonec jedno z hříbat skončilo na statku Plavnice u Kamenného Újezdu. Otec se tam vypravil a dokonce je poznal. Správce statku mu ale koně zpět vydat nechtěl. Věc se nějaký čas táhla, ale nakonec se nám hříbě vrátilo," vzpomíná syn chrášťanského hospodáře. „Hledání druhého hříběte, mladé klisničky, bylo složitější. S pomocí známých otec zjistil, že ji odvezli do Českého Záboří u Votic. Mladou klisnu ale majitel statku vydat nechtěl. Věc se táhla tak dlouho, až byl záborský statek zestátněn. Ani jednání s novým správcem statku nedopadlo dobře. O klisnu se tatínek snažil dokonce soudit, ale nakonec vše skončilo v roce 1952. Klisnu už jsme nikdy neviděli," vzpomíná na poválečné trable Karel Koukol.

Čekáme i na vaše vzpomínky
Máte doma vzpomínky na své blízké, kteří bojovali ve druhé světové válce? Víte o lidech, které potkal krutý osud v koncentračních táborech? Máte doma fotografie, dokumenty, dopisy a podobné materiály? Pokud ano, prosím, podělte se s námi o své vzpomínky na válečné události.
Kontaktujte nás na redakční poštovní adrese Českobudějovický deník, náměstí Přemysla Otakara II. 8/5, 370 01 České Budějovice nebo mailem prostřednictvím adresy: martin.troster@denik.cz, případně můžete využít redakční telefonní číslo 386 100 717.

Autor: Jana Klomfarová

24.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení