Veterináři v sobotu 27. listopadu znovu zasahovali v Údolí u Nových Hradů na Českobudějovicku. Kvůli potvrzené ptačí chřipce museli utratit hejno mladých hus u Kachního rybníka. Ten leží nedaleko rybníka Velebil, kde se s nákazou v chovu museli stejným způsobem vypořádat začátkem týdne. V hejnu bylo asi 600 mladých hus, 65 už jich uhynulo. 


Také tento chov hus provozuje Rybářství Nové Hrady. O prvním potvrzeném viru v chovu informovali veterináři 19. listopadu. Na začátku tohoto týdne tam postupně nechali utratit na 2000 ptáků, hus a kachen. 

V Byňově na Novohradsku v pondělí ráno začalo vybíjení chovného hejna hus, ve kterém veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky.
Veterináři utratí kvůli ptačí chřipce stovky hus u Byňovského rybníka


Od potvrzení nákazy u rybníka Velebil bylo hejno z Kachního rybníka uzavřeno v halách. „I když se to teď zavřelo, tak tam už je určitá inkubační doba. A mladší husy zřejmě jsou choulostivější než ty starší,“ řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Rybářství Nové Hrady mělo v chovech na 5000 ptáků, nákazu tam zřejmě zavlekli volně žijící ptáci.


Mladé husy byly podle Kouby původně určené na vánoční trh, ale kvůli předchozímu utracení měly zůstat v chovu. „Hned vedle jsou další haly, je tam hala, kde je rodičovské hejno, celé je to genetická rezerva, proto postupujeme takto šetrněji. Jinak by ta opatření byla taková, že by se všechny kontaktní chovy musely utratit hned na počátku,“ řekl Kouba.

"Byly to mladé husy vytříděné z těch chovných a počítali jsme, že z toho nahradíme nějaké hejno, ale bohužel jsou taky pozitivní, tak dojde k utracení," řekl ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař. V chovu na Jakulském rybníku, který je genetickou rezervou české husy, se podle něho zatím nákaza nepotvrdila. "Ale uvidíme, co to bude dělat dál, tam stačí, když proleze myš z haly do haly nebo tam může být přenos od nějakých jiných živočichů. Nedokážeme říct, jak to bude postupovat, zatím jsou stěry negativní," řekl Zvonař. Škody, které výskyt ptačí chřipky společnosti způsobil, podle něho ještě nejsou vyčíslené.

Likvidace chovných hus u rybníku Velebil na Novohradsku.
Hasiči s veterináři v úterý likvidovali další chov hus na Novohradsku


Na dopoledním utrácení s veterináři spolupracovali hasiči i policie. Na místě byla hlídka policie z Trhových Svinů a také přes 20 hasičů z Českých Budějovic a Trhových Svinů. "Postup zásahu byl stejný jako v předcházejících případech. Hasiči společně s pracovníky krajské veterinární správy byli nejprve ustrojeni do kompletních ochranných obleků včetně respirátorů. Následně ve vytýčeném nebezpečném prostoru odebrali přibližně 600 ks ptáků a naložili do připravených velkoobjemových kontejnerů. Okolo 13. hodiny byl chov zlikvidován," popsala mluvčí hasičů Vendula Matějů.

"Každý, kdo pobýval v nebezpečné zóně, musel následně projít osobní dekontaminací. Dekontaminován byl také všechen materiál v ohnisku nákazy použitý i auta, na kterých byly kontejnery s usmrcenou drůbeží odváženy," doplnila s tím, že k desinfekci hal chovu byla povolána profesionální jednotka z Křemže.