Obvodní oddělení Policie ČR ve Zlivi od nového roku končí. Území, o které se dosud zlivští policisté starali, převezmou oficiálně jejich kolegové z Hluboké nad Vltavou.

Proti jsou však například obyvatelé Dívčic. Kvůli rušení stanice sepsali petici, kterou podepsalo kolem 150 lidí. „Pro nás je Hluboká nedostupná. Naši občané se tam dostanou jen autem, jinak to nejde. Když jedou vlakem, tak pak musí jít do města ještě tři kilometry pěšky,“ popisuje starostka Milada Pokorná.

Dodává, že se zlivskými policisty se jim vždy výborně spolupracovalo, například při povodních. „Máme tu kovošrot a bylo tu hodně problémů se zloději barevných kovů. Dost se kradly třeba i měděné kabely a propojky na trati. Proto jsme byli rádi, že jsme je tu měli po ruce,“ popisuje Pokorná problémy, se kterými se obyvatelé Dívčic v minulosti setkávali. Podle krajského policejního mluvčího Jiřího Matznera se obvodní oddělení neruší kvůli nutným úsporám, se kterými se bude muset policie po novém roce vypořádat, ale kvůli výsledkům dlouhodobého vyhodnocení trestné činnosti v dané lokalitě a vytíženosti tamních policistů. „Budova bude stát a všichni policisté, kteří tam doposud sloužili, tam zůstanou i nadále, protože mají výbornou místní znalost. Budou však řízeni z Hluboké,“ vysvětluje mluvčí Matzner. Tím, že zdejším policistům odpadne povinnost vše na místě sepisovat a úředně zpracovávat, budou podle Matznera v terénu k vidění častěji než tomu bylo doposud. Někteří Zlivští se však změny obávají.

„Není žádným tajemstvím, že Zliv je jakousi baštou pravicových extremistů tady na Budějovicku. Se skinheady tu vždycky bývaly velké problémy a nejen s nimi,“ popisuje například 35letý muž, který si však nepřál zveřejnit své jméno. Podobně hovoří i další místní obyvatel František Čížek. „Podle mého názoru je to nesmysl, akorát tady vzroste kriminalita mládeže. Už takhle je to mezi některými skupinkami pěkně divoké. Měli by tu nechat alespoň detašované pracoviště,“ soudí Čížek.

Smysl přeměny policejní stanice příliš nechápe ani nový zlivský starosta Jan Koudelka. „Podle mého už je to uzavřená věc. Jen nechápu, jaký to má smysl a co to policii ušetří, když zůstanou ve stejné budově a bude tam sloužit stejně lidí. Ale to už je věcí samotné policie,“ uzavírá Koudelka.