Občanská angažovanost se nakonec vyplatila, zastupitelé v rámci čtyřhodinového maratonu ve středu večer jedenácti hlasy ze čtrnácti schválili návrh, aby o novém sběrném dvoře rozhodlo místní referendum.

S takovým návrhem přišel starosta Zlivi Jan Koudelka, který dříve výstavbu prosazoval. „Kvůli nesouhlasným postojům veřejnosti jsme chtěli vést dialog, o který ostatně žádala i petice. Na schůzce s veřejností jsme se shodli na tom, že město nový sběrný dvůr potřebuje. Zvážili jsme argumenty a rada rozhodla o návrhu na uspořádání místního referenda," uvedl starosta před samotným začátkem projednávání klíčového bodu s několika desítkám Zlivských, kteří se stavěli proti výběru místa, kde by měl sběrný dvůr stát.

Devítimilionová investice je vázána na plochu na Dolním náměstí v žádosti o šestimilionovou dotaci, která by pokryla většinu nákladů.

Místní referendum vítají. Jana Zemenová (24) si myslí, že je to rozumná cesta. „Vyhlásit referendum s tím, že město předtím dostatečně informuje občany, o co a za jakých podmínek jde, to je dobrý nápad," řekla s tím, že ví, jak bude v referendu hlasovat.

Prvotní myšlenka referenda vznikla na veřejném jednání minulý pátek. „V té době jsem ani neměl nastudované žádné detaily. Na právním rámci jsme pracovali v pondělí a úterý," řekl Jan Koudelka a poukázal na rychlý vývoj událostí. „Jsem rád, že se návrh podařilo i s pomocí opozice prohlasovat. Je to transparentní řešení, občané, pokud chtějí projevit svůj názor, mohou přijít," dodal zlivský starosta.

Radost z referenda měl i jeden z největších kritiků plánu zastupitel Tomáš Kučera. „Jsem rád alespoň za referendum," pousmál se s a dodal, že takový odpor obyvatel by zasloužil úplné zrušení zastupitelstvem.

Debata zastupitelů se rozhořela i nad formulací otázky referenda tak, aby nebyla matoucí nebo návodná. Dle zákona musí k referendu dojít do devadesáti dnů od jeho vyhlášení a jeho výsledky jsou závazné. „Pokud se občané vysloví proti stavbě a splní všechny zákonné podmínky, například účasti, je pro zastupitelstvo výsledek určující," uzavřel starosta Jan Koudelka.