Děti z obce nemají kam jít k zápisu. Do nové školy ve Srubci mají podle podmínek dotace nastoupit 1. září. To ale není reálné. Do krajského města kvůli nedostatku kapacity dojíždět nemohou. Budoucí prvňáci půjdou k zápisu 12. a 13. dubna, a to do ZŠ Ledenice, neboť tam absolvují minimálně půl rok docházky. Komplikace s novou školou popisuje srubecká starostka Lenka Malá: „Do Ledenic budeme školáky vozit možná celý rok, protože 1. etapu výstavby nestihneme. Ministerstvo školství jsme požádali o prodloužení termínu do příštího ledna a čekáme na odpověď.“

Problémem jsou totiž finance. Škola pro 1. stupeň má stát 180 milionů korun, z toho 1. etapa 108 milionů. Na ni obec obdržela 30miliovou dotaci s podmínkou zahájení provozu v září. Na druhou část má slíbeno totéž. Obec s ročním rozpočtem 30 milionů shání peníze. „O pomoc jsme požádali krajské zastupitelstvo a žádost o příspěvek zašleme na ministerstvo financí,“ uvedla Lenka Malá. Z původně vyčíslených 70 milionů postupně narostly náklady na vysoutěženou cenu.

Kvůli chybějící škole se ze Srubce odstěhovalo do Českých Budějovic osm z budoucích 28 prvňáků. „Protože školka s 80 místy už nebude dostačující a nová škola se bude zaplňovat postupně, přemístíme do ní předškoláky z mateřinky,“ uvedla Lenka Malá.