Přijetí takového díla by mělo být podle kritiků postupu rady města spíše věcí týmu odborníků, než pouhým rozhodnutím  politiků. Na vytvoření nebezpečného precedensu upozorňuje například ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert. „Chybí tady mechanismus přijetí takového daru. Může přijít kdokoliv, kdo řekne, já také požaduji, abyste přijali můj dar," upozorňuje Aleš Seifert.

Podle kritika umění Jiřího Ptáčka by například měla být uspořádána na takovou sochu veřejná soutěž. Lidé, kteří podepsali dopis, si myslí, že veřejný prostor nepatří jen politikům, a ti proto nemohou přijímat dary pro tento prostor jen podle svého uvážení.

Radní se ale brání. „Kdybychom dar nepřijali, byli bychom kritizováni, že jsme odmítli sochu zakladatele města," říká náměstek primátora Kamil Calta a dodává, že teď, když radní dar přijali, kritizují zase vedení města umělci, že nebyla vypsána veřejná soutěž. Kamil Calta však upozorňuje, že město ještě o umístění sochy nerozhodlo.

Ani rada města ale nebyla při hlasování jednotná. Proti přijetí daru byl náměstek primátora Miroslav Joch, který souhlasí 
s názorem, že pro město se jedná o nebezpečný precedens. Zatím je vytvořen jen sádrový model sochy, který byl během října vystavený ve Wortnerově domě.