Batůžek s jídlem balila na dnešek své malé dceři na cestu do školky Martina Molíková. Personál českobudějovické Mateřské školy E. Pittera se dnes zapojuje do stávky proti úsporným opatřením vlády a pro rodiče to znamená, že se musí vyrovnat s omezeným provozem. „Ve školce nám sice dali vědět včas, ale v práci nechtějí ani slyšet o tom, že bych si vzala volno, abych byla s malou doma. Podobně je na tom i manžel, tak musíme improvizovat. Zapojíme i babičku. No, a dceři musím také nějak srozumitelně vysvětlit, co se bude dít,“ plánovala mladá maminka.

Čtěte také:

Spoléhá na vstřícnost školky, která se o děti postará minimálně dopoledne. Nebude ale zajištěno jídlo, to si musí každý capart donést z domova. Důvod, proč školka stávkuje, Molíková ale plně respektuje. „Nijak mě nepobouřilo, že chtějí dát najevo svůj nesouhlas, určitě to nemají lehké a rozumím tomu, že hájí své zájmy,“ říká mladá žena na adresu zaměstnanců mateřské školy.

Čtěte také:

Podobně stávkují také v řadě dalších mateřských, základních i středních škol. Do protestu se na jihu Čech připojí krom zaměstnanců ve školství a zdravotnictví také pracovníci katastrálního i krajského úřadu, policisté, hasiči, zástupci armády či umělci. Chystají dnes od 12.05 h protestní shromáždění před krajským úřadem. „Zúčastní se ho kolem čtyř set padesáti až pěti set lidí,“ počítala sympatizanty, kteří se přihlásili Regionální radě odborových svazů Jihočeského kraje, Světlana Stránská.

S čím nesouhlasí

Snižování mezd, platů, nákladů na bezpečnost, nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti, důchodů, sociálních služeb, dávek státní sociální podpory, zdanění stavebního spoření a zavedení zápisného a školného na vysokých školách.