Hrozí tady obdobná situace jako v Plzni, kde se kvůli vojenskému konfliktu na Ukrajině a odchodu Ukrajinců do vlasti může opozdit stavba obchvatu až o několik měsíců? „To je zatím brzo odhadovat,“ řekl tiskový mluvčí Skupiny Metrostav Vojtěch Kostiha.

„Jen jeden z Ukrajinců, které máme ve stavu, se vydal zpět na základě povolávacího rozkazu. Ostatní zůstali, protože povolávací rozkaz nedostali, nebo se rozhodli jej neuposlechnout, což dle aktuální české legislativy mohou,“ přiblížil momentální situaci ve společnosti. „Nicméně v českém stavebnictví je legálně zaměstnáno dvacet tisíc Ukrajinců a těžko říct, kolik nelegálně. Pokud by se tito měli vrátit na Ukrajinu, bude to pro naše odvětví zásadní problém,“ dodal.

Opravy v Českých Budějovicích v roce 2022 čekají most v Nádražní ulici nebo Plavskou ulici u Malého jezu. Opravy se chystají i na Strakonické.
Tranzitní most v Budějovicích a Strakonickou ulici čekají opravy

I společnost Metrostav se rozhodla obyvatelům Ukrajiny pomoci. Předseda představenstva Metrostav a.s. František Kočí uvedl, že na účet Velvyslanectví Ukrajiny v České republice firma poslala částku patnáct milionů korun. „Nejde o jednorázovou pomoc. Jsme připraveni se angažovat dlouhodoběji a přispět i na obnovu Ukrajiny po skončení válečného konfliktu. Naše pomoc je a bude nejen finanční, ale i materiální,“ zdůraznil František Kočí.

Metrostav pomáhá svým ukrajinským zaměstnancům a jejich rodinám, které přijíždějí do Česka. Uspořádal humanitární sbírku zdravotnického materiálu, oblečení a potravin, připravil pro Ukrajince ubytování i finanční pomoc pro zvládnutí nadcházejících dnů. „Ukrajinci jsou skromní, šikovní a kvalifikovaní, a tak tvoří jeden ze zásadních pilířů našeho stavebnictví,“ dodal mluvčí Vojtěch Kostiha.