Kateřina Beránková, tisková mluvčí Úřadu práce (ÚP) ČR, vysvětlila, že stejně jako v ostatních regionech, tak i v Českých Budějovicích zaznamenal ÚP ČR  zvýšený zájem rodičů o záležitosti související s rodičovským příspěvkem (RP). Během pondělí a úterý minulého týdne zde odbavily pracovnice celkem 366 rodičů, kteří dorazili na osobní jednání. „Čekací doby na odbavení v záležitostech RP se 6. a 7. ledna pohybovaly mezi pěti až třiceti minutami,“ konstatovala mluvčí.

Na Úřad práce v Českých Budějovicích si plánovala cestu kvůli změně rodičovského příspěvku minulý týden Kateřina Hůlková. „Úřadu práce v Budějovicích několik dnů nefunguje on-line objednávání. Po telefonu mě neobjednají na určitý čas. Ráda bych si změnila čerpání rodičovského příspěvku, stejně jako teď tisíce rodičů. Když jsem tam volala, řekli mi, že si mám jít s dvouletým dítětem stoupnout do fronty. Dovedu si tu frontu představit. Řekli mi, že nemají s on-line objednáváním nic společného, protože to má na starosti jejich ředitelství v Praze…,“ zlobila se minulý týden žena z Libníče.

Včera si šla změnit čerpání rodičovského příspěvku na úřad práce v krajském městě Veronika Prokešová z Budějovic se synem Filípkem. „Raději jsem se objednala, ale přišla jsem dřív, tak jsem si normálně zvolila pořadí a do deseti minut jsem byla na řadě. Se vším mi úřednice pomohly. Měla jsem strach, že tu bude hodně lidí, tak jsem se radši objednala.“

Mluvčí ÚP ČR, Kateřina Beránková minulý týden uvedla, že on-line objednávání klienti hojně využívají. „Ovšem s ohledem na vysoký zájem jsou termíny, i přes zdvojnásobenou kapacitu pro objednávání, plně využity na 3 měsíce dopředu. ÚP ČR proto rodičům doporučuje, aby přišli osobně, jestliže potřebují projednat konkrétní podrobnosti,“ upřesnila s tím, že klienti také mohou využít možnost podat žádost o úpravu měsíční výše rodičovského příspěvku na podatelně, zaslat poštou nebo datovou schránkou či e-mailem, mají-li zaručený elektronický podpis.

Ve frontách dle jejích slov nestáli minulý týden jen rodiče kvůli čerpání „rodičáku“, ale vzhledem k začátku nového roku a nového čtvrtletí přichází klienti, kteří si vyřizují další záležitosti.