Psovod však kvůli nebezpečí daleko do hlubin sutin nechodí, pouze svému psovi dává pokyny, kam má jít a kde má hledat.


Tak nějak podobně vypadal třetí ročník přeboru kynologů ze složek integrovaného systému. Zásadní rozdíl byl ale v tom, že v bývalém a polorozpadlém vojenském areálu u Lipí neumírali lidé a nevybuchovaly žádné bomby. Vše se pouze dělalo „na oko“, za to však ve velice věrohodném prostředí.


„Jsou zde psovodi z celé republiky a jsou tu zastoupené složky, jako je horská služba, Policie České republiky, městská policie, svaz záchranných brigád a hasiči. Spíš než soutěže anebo cvičení se jedná o prověření připravenosti,“ řekl včera vedoucí přeboru Zdeněk Čmejrek.


Soutěží deset družstev vždy po dvou psovodech, a to v hledání figurantů v sutinách a pak na volných plochách, konkrétně v nedalekém lese. A podle vedoucího Čmejrka vůbec nezáleží na tom, jaké rasy záchranářský pes je.


„Není na to žádné pravidlo, protože ani nezáleží na tom, jestli má pes rodokmen anebo je bez rodokmenu. Je to vyloženě postavené na individuálních vlohách daného psa. Důležité je, aby byl dobrý aportér, aby nebyl agresivní a aby byl seběvědomý, což je ve vyhledávání podstatné,“ vysvětlil přímo ve vojenském areálu vedoucí celé akce.


V jedné z několikapatrových budov měli psi najít tři pohřešované zasypané osoby. Když pes najde dotyčného figuranta, tak musí začít štěkat a psovod se až potom může vydat na místo. Celá operace je ohraničena časovým limitem. Pravidla jsou určena mezinárodním zkušebním řádem a podle toho se také práce psovodů se zvířaty hodnotí.


„Mám pětiletého německého ovčáka Benjiho a v podstatě s ním cvičím od štěňátka. Je to založené hlavně na hře. Nejdříve se schovávají hračky, potom se musí zapojit celá rodina a pokud chcete mít nějaké solidní výsledky, tak se musí samozřejmě přitlačit a zvolit si kvalitního figuranta,“ naznačil včera psovod a zaměstnanec Horské služby Pavel Hořejší, který na jih Čech přijel nesoutěžně až z Jizerských hor. „Pokud mají psi zkoušky ministerstva vnitra a jsme v seznamu integrovaného záchranného systému, tak nás může samozřejmě policie, hasiči anebo Česká republika vůbec, povolat do těch lokalit, kde jsme platní,“ doplnil Hořejší s tím, že on a Benji před třemi lety byli vysláni do Borovan hledat malého zatoulaného chlapce.